Dodatkowy urlop sędziego a przydział spraw

Wykorzystywanie dodatkowego urlopu ma istotny wpływ na przydział spraw.

Publikacja: 16.08.2023 11:05

Dodatkowy urlop sędziego a przydział spraw

Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki

Wśród przywilejów stanu sędziowskiego jest prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego, który w razie niewykorzystania może być zamieniony na ekwiwalent pieniężny.

Sędziowie jako pracownicy mają prawo do urlopu wypoczynkowego na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Ponadto ustawodawca, biorąc pod uwagę szczególny charakter ich pracy, przewidział dla nich bonus w postaci prawa do dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Według art. 92 § 1 usp sędziemu przysługuje corocznie urlop dodatkowy w wymiarze: sześciu dni roboczych po dziesięciu latach pracy oraz 12 dni roboczych po 15 latach pracy. Im dłuższy zatem staż pracy posiada dany sędzia, tym więcej ma dodatkowych dni wolnych – sześć lub 12. Warto zaznaczyć, że do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu dodatkowego, wlicza się wszystkie okresy zatrudnienia w sądzie lub prokuraturze na stanowiskach: asesorów sądowych, asesorów prokuratorskich, sędziów i prokuratorów, w Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej na stanowiskach: prezesa, wiceprezesa lub radcy, a także okresy wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego lub zajmowania samodzielnego stanowiska w organach władzy publicznej, z którym związana była praktyka prawnicza, oraz inne okresy zatrudnienia, jeżeli z tego tytułu przysługiwał zwiększony wymiar urlopu (art. 92 § 2 usp). Wymiar dodatkowego urlopu powoduje, że sędziowie z odpowiednim stażem pracy mają w istocie stosunkowo dużo dni urlopowych do wykorzystania w każdym roku kalendarzowym.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Sędzia Monika Frąckowiak: Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI. Jak duże ryzyko stanowi dla wymiary sprawiediwości?
Sądy i Prokuratura
Prokurator musi się doskonalić, a nie zdobywać papier. Czy system szkoleń jest wadliwy?
Reklama
Reklama