Reklama
Rozwiń

Nadużycie wolności słowa przez prokuratora

Warto mieć na uwadze rolę i zadania prokuratura w postępowaniu. Te mają bowiem bezpośredni wpływ na ocenę, czy dane wypowiedzi prokuratora nadużywają wolności wypowiedzi.

Publikacja: 27.09.2023 13:12

Nadużycie wolności słowa przez prokuratora

Foto: Fotorzepa / Kuba Kamiński

Odnosząc się do zasad odpowiedzialności za nadużycie wolności słowa przez prokuratora, na wstępie wskazać należy przepisy, które mają wpływ na określenie ram tej odpowiedzialności.

Zgodnie z art. 135 ustawy o prokuraturze: „Prokurator oraz Prokurator Generalny nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego, a zatrzymany – bez zgody przełożonego dyscyplinarnego. Nie dotyczy to zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Do czasu wydania zezwolenia na pociągnięcie prokuratora albo Prokuratora Generalnego do odpowiedzialności karnej wolno przedsięwziąć tylko czynności niecierpiące zwłoki, zawiadamiając o tym niezwłocznie prokuratora przełożonego. W przypadku Prokuratora Generalnego zawiadamia się Prezesa Rady Ministrów”.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Chocholi taniec nad demokracją
Sądy i Prokuratura
Kolejna KRS też nie będzie w pełni konstytucyjna
Sądy i Prokuratura
Czy będą dalsze reformy sądownictwa?
Sądy i Prokuratura
Potrzeba i pokusa AI
Sądy i Prokuratura
Wybory do KRS - czy mamy do czynienia z grą znaczonymi kartami?