Aktualizacja: 16.02.2025 15:09 Publikacja: 27.09.2023 13:15
Foto: Fotorzepa / Marian Zubrzycki
Według szacunków Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP w sądach zawisło już ponad 700 spraw z powództw prokuratorów. Zapadły także liczne wyroki. Jeden z nich uzyskał walor prawomocności, a w licznych sądy zawarły klauzulę natychmiastowej wykonalności. W rezultacie pozwane jednostki organizacyjne prokuratury musiały dokonać wypłat zasądzonych roszczeń.
Nie bez przyczyny w zaistniałej sytuacji minister sprawiedliwości-prokurator generalny wystąpił do Ministerstwa Finansów o zabezpieczenie 480 mln zł na poczet roszczeń kierowanych przez sędziów i prokuratorów. We wszystkich stanowiskach zajmowanych przez ministra sprawiedliwości w trybie konsultacji międzyresortowych podkreślano niekonstytucyjność proponowanych rozwiązań za lata 2022–2023, wskazując na ryzyko kierowania pozwów i uznawania przez sądy roszczeń za zasadne.
Jesteśmy realistami: ten prezydent uważa, że nawet bez wniosku KRS może skutecznie powołać na urząd sędziego – mówi Jarosław Matras, sędzia SN.
Model ochrony prawnej ma kluczowe znaczenie zarówno dla samych ratowników medycznych, jaki i osób, które zdecydują się ich zaatakować w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych.
Przemalowani, podzieleni, warczą na siebie jak psy. Dokładnie tak wygląda środowisko sędziowskie.
Z jednej strony granica przyzwolenia na krytykowanie sędziów również przez przedstawicieli władz publicznych daleko się przesunęła. Z drugiej zaś przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości rozliczani są najczęściej z każdego wręcz zdania.
Choć obecna kampania wyborcza, jak wiele wskazuje, może być ostrzejsza, to paradoksalnie rola sądów zmaleje. Muszą jednak zdać sobie sprawę z ograniczeń prawdy sądowej i kampanijnej procedury.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
Prokurator z Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego wniosek o podjęcie uchwały zezwalającej na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jerzego Ziarkiewicza, byłego Prokuratora Regionalnego w Lublinie.
Najwcześniej w najbliższy poniedziałek prokuratura zajmie się sprawą tzw. zamachu stanu - informuje radio RMF FM. Chodzi o zawiadomienie, jakie w ubiegłym tygodniu prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył do zastępcy prokuratora generalnego, Michała Ostrowskiego.
W sprawie toczącej się w Hajnówce sąd nad aktywistami powinien być zamieniony w sąd nad prokuratorami. Bo to oni kompromitują państwo.
Prokurator generalny nie miał prawa zawiesić mnie jako zastępcy prokuratora generalnego, bo przecież tutaj jest w pewnym sensie wkroczenie w kompetencje pana prezydenta - mówi „Rz” prok. Michał Ostrowski. To on wszczął śledztwo w sprawie zamachu stanu w Polsce.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w wydanym oświadczeniu pisze, iż z niedowierzaniem i oburzeniem przyjął informację o „bezpodstawnym zawieszeniu przez podejrzewanego Prokuratora Generalnego Adama Bodnara Pana Prokuratora Michała Ostrowskiego".
Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień przez zastępcę PG prok. Michała Ostrowskiego, natomiast rzecznik dyscyplinarny ad hoc prowadzi postępowanie wyjaśniające - poinformowali na wtorkowej konferencji prasowej rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak i rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak.
Prokurator generalny Adam Bodnar zawiesił na sześć miesięcy swojego zastępcę, prokuratora Michała Ostrowskiego - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa. To pokłosie wszczęcia dochodzenia w sprawie tzw. zamachu stanu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas