Aktualizacja: 08.12.2024 06:47 Publikacja: 11.10.2023 12:18
Jacek Skała
Foto: tv.rp.pl
Stowarzyszenie Prokuratorów Lex Super Omnia kilka dni temu upubliczniło projekt nowej ustawy o prokuraturze. Dzięki niej ma być ona niezależna, transparentna i poddana kontroli społecznej. A jaka jest dziś?
Przede wszystkim nie jest biedaprokuraturą jak za czasów Seremeta. Ma budżet umożliwiający sprawne funkcjonowanie, wyspecjalizowane komórki do walki z przestępczością finansowo-skarbową i zorganizowaną. Ma, co ważne, wzmocniony pion wojskowy. Inaczej niż kiedyś śledztwa prowadzą i pełnią dyżury niemal wszyscy prokuratorzy. Ma 1,5 tys. asystentów, pięć razy tyle co w 2015 r. No i swoje problemy. Najpilniejsze to katastrofalne zarobki pracowników nieorzeczniczych, brak rąk do pracy przy digitalizacji i obsłudze systemów informatycznych. Ostatnio w jednym z miast ogłoszono konkurs na urzędnika do prokuratury. Warunki to 3600 zł brutto. A w portalu z ogłoszeniami o pracę pierwsza oferta była dla sprzątaczki z wynagrodzeniem 4200. Dlatego 15 września przeszedł ulicami Warszawy pod KPRM marsz gniewu. Drugi zasadniczy problem to łamanie od czterech lat praworządności w obszarze kształtowania wynagrodzeń prokuratorskich. Idzie czwarty rok zamrożenia mechanizmu, który wywalczyliśmy jako związek w 2008 r. Naszą odpowiedzią jest akcja pozwów i wniosek do TK. Mamy już pierwsze prawomocne wyroki dotyczące prokuratorów.
Nikt nie kwestionuje, że materia jest skomplikowana, ale od samego mówienia o reformie sytuacja w sądach się nie poprawi. A i obywatele nie dostrzegą zmian na lepsze.
Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to regres naukowy oraz ogromny cios wizerunkowy – mówi dr Michał Sopiński, rektor komendant AWS.
Sądami kierują prezesi i dyrektorzy. Mają odmienne zadania i statusy, ale powinni działać w jednym celu, jakim jest sprawne funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości.
Gdy dostęp do informacji jest powszechny, oddziaływanie w przestrzeni publicznej procesu karnego jest zdecydowanie mocniejsze, aniżeli to było w przeszłości.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Dochowanie staranności adwokata czy radcy prawnego monitoruje do pewnego stopnia jego samorząd, a dodatkową gwarancją dla klienta jest ich obowiązkowe OC.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, przegrało w toruńskim sądzie sprawę o zapłatę z firmą, która wykonała i montowała dach muzeum.
Sąd Rejonowy w Radomiu uniewinnił działaczkę organizacji humanitarnych i psycholog Marię Książak od zarzutu podszywania się pod pracownicę Służby Granicznej. Kobieta miała próbować uwolnić Kurda osadzonego w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli pod Warszawą.
Rzecznik dyscyplinarny powołany ad hoc przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara postawił nowe zarzuty dyscyplinarne rzecznikom dyscyplinarnym sędziów. Piotr Schab, Przemysław Radzik i Michał Lasota dostali je za „odmowę wykonywania wymiaru sprawiedliwości”.
Mamy najdroższy Trybunał Konstytucyjny w historii. Roczne wydatki na utrzymanie tej instytucji wzrosły prawie dwukrotnie podczas kadencji Julii Przyłębskiej. To ma się zmienić. Sejm obciął właśnie budżet TK na przyszły rok.
Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, przyjęła w piątek stanowisko w sprawie propozycji wygaszenia kadencji wszystkich obecnych sędziów polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Będzie ono pewnym problemem dla obecnie rządzącej koalicji.
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
W piątek zgromadzenie wyborcze sędziów Trybunału Konstytucyjnego wskazało kandydatów na nowego prezesa. To prezydent spośród zaproponowanych osób wskaże następcę Julii Przyłębskiej. Formalnie nie wiążą go żadne terminy.
Bartłomiej Sochański i Bogdan Święczkowski to kandydaci na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Według nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej" zostali wybrani w piątek przez zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału. Następcę Julii Przyłębskiej wskaże ostatecznie prezydent.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas