Reklama

Olimpia Barańska-Małuszek: Po wyborach w sądach jest wiele do zrobienia

Na sądach powszechnych oraz Sądzie Najwyższym spoczął obowiązek stosowania rozproszonej kontroli konstytucyjności przepisów – mówi Olimpia Barańska-Małuszek, sędzia SR w Gorzowie Wielkopolskim.
Olimpia Barańska-Małuszek: Po wyborach w sądach jest wiele do zrobienia

Foto: Adobe Stock

Po wyborach coraz częściej słychać o poprawianiu wymiaru sprawiedliwości po rządach PiS. Od czego należy zacząć?

Pilnie należy przepracować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jako organ konstytucyjny miała zapewniać trójpodział władzy, ale ustawami PiS z 2017 r. stała się ciałem kontrolowanym przez polityków mających zwykłą większość w Sejmie. W praktyce to klub poselski decydował o obsadzie 15 sędziów w KRS. Konieczna jest nowelizacja ustawy o sądach powszechnych przywracająca kompetencje samorządu sędziowskiego, postępowań dyscyplinarnych czy obsadzania prezesów sądów. Równocześnie pilne jest zapewnienie standardów prawnych osobom pozbawionym wolności, dokończenie informatyzacji sądów, ich odbiurokratyzowanie, ułatwienie komunikacji z sądami, a także zapewnienie transparentności wymiaru sprawiedliwości czy zwiększenie udziału czynnika społecznego.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

Czytaj treści PRO.RP.PL za 39 zł miesięcznie!

Zyskaj dostęp do rzetelnych analiz, opinii ekspertów i kluczowych prognoz gospodarczych. Poznaj fakty, które kształtują biznes, prawo oraz społeczeństwo.

Buduj swoją przewagę. Subskrybuj profesjonalne treści publikowane wyłącznie w pro.rp.pl.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama