Rozwiązanie spółki przez sąd rejestrowy na podstawie art. 271 k.s.h. (aspekty materialnoprawne)

Unormowanie ujęte w art. 271 Kodeksu spółek handlowych, dotyczące rozwiązania spółki przez sąd rejestrowy, wywołuje liczne problemy praktyczne. W wielu przypadkach pojawiają się trudności w ocenie analizowanego stanu faktycznego, co więcej, wykładnia tego przepisu nie była jednolita. Z uwagi na użycie klauzul generalnych w powołanym przepisie wypowiedzi w judykaturze dostarczają jedynie ogólnych wskazówek dotyczących jego interpretacji.

Publikacja: 14.02.2024 02:00

Rozwiązanie spółki przez sąd rejestrowy na podstawie art. 271 k.s.h. (aspekty materialnoprawne)

Foto: Adobe Stock

Punktem wyjścia jest zasygnalizowanie tego, że celem każdej spółki handlowej, zarówno osobowej, jak i kapitałowej, podobnie jak każdej korporacji, czyli zrzeszenia osób, jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu. Jest to nie tylko cel gospodarczy, ale też społeczny, a podstawową cechą każdej spółki jest idea współdziałania wspólników (akcjonariuszy). Wspólnicy powinni dążyć do osiągnięcia wspólnego celu w całym okresie jej istnienia, a jeśli osiągnięcie celu spółki stało się niemożliwe, to zachodzi podstawowa „ważna przyczyna” rozwiązania spółki przez sąd (wyrok SN z 10 kwietnia 2008 r., IV CSK 20/08, orzecznictwo SN dostępne pod adresem www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami). Cel spółki jest określony w umowie, omawiana zaś niemożność osiągnięcia celu wystąpi, gdy nie będzie można zrealizować wszystkich celów, a nie tylko jednego czy kilku z nich (wyrok SN z 15 maja 2009 r., II CSK 18/09).

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Pietryga: Potrzebujemy w Polsce silnych ławników. Ale nie kosztem sędziów
Sądy i Prokuratura
Beata Morawiec: Obecna KRS już dawno powinna przestać istnieć
Sądy i Prokuratura
Sędzia a debata o prawie, czyli co sędziemu wypada?
Sądy i Prokuratura
Nękanie niezależnych sędziów
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Sądy i Prokuratura
Sędziowska lekcja z „porządków” komisji ds. Pegasusa