Jak zachęcić do ugód w sądach

Idei ugodowego zakończenia sporu nie da się zadekretować mocą ustaw. Potrzebna jest zmiana podejścia sądów, ale i zawodowych pełnomocników.

Publikacja: 19.06.2024 04:30

Jak zachęcić do ugód w sądach

Foto: Adobe Stock

Jednym ze sposobów odciążenia wymiaru sprawiedliwości miały być postępowania mediacyjne. Liczba spraw kierowanych do mediacji wzrasta, ale wciąż jest nieproporcjonalnie niska. W ostatnich latach znacząco wzmocniono uprawnienia sądu związane z zachęcaniem stron do ugody.

Po pierwsze, nałożono na sądy dodatkowe obowiązki, przyznano także kompetencje i nowe możliwości, nie zapewniając jednocześnie warunków, które czyniłyby te możliwości realnymi, czyli mniejszego obciążenia sprawami. Nie stworzono także dostatecznych warunków szkoleniowych, które pozwoliłyby sądom skorzystać z tych kompetencji, zrozumieć ich sens i zastosowanie. Dlatego wielu sędziów mimo zmian przepisów nie zmieniło swojej praktyki, nie kieruje spraw do mediacji i nie zna technik mediacyjno-ugodowych.

Pozostało 90% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Na czym polega ochrona konsumentów? W poszukiwaniu skutków praktyki
Sądy i Prokuratura
Jak upodlić sędziego, to konsekwentnie. Wytrykowski: czekam na projekt ustawy
Sądy i Prokuratura
Jacek Skała: Segregacja sędziów? Ciekawe co na to Komisja Wenecka
Sądy i Prokuratura
Stany nadzwyczajne w wypowiedziach TK