Prawo norymberskie jako narzędzie przywracania ładu konstytucyjnego

Po wewnętrznej naradzie polityków z wyselekcjonowaną grupą m.in. sędziów ujawnione zostały podstawowe założenia ustawy o „przywracaniu ładu konstytucyjnego w sądownictwie”. Wiodącą rolę będą odgrywały instrumenty z prawa represyjnego, które sięgają rozliczeń zbrodniarzy hitlerowskich po drugiej wojnie światowej.

Publikacja: 09.10.2024 04:30

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze procedował od 20 listopada 1945 r. do ogłoszenia wyro

Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze procedował od 20 listopada 1945 r. do ogłoszenia wyroku 1 października 1946 r.

Foto: RAY D'ADDARIO/US GOV

Dwa są filary karnoprawne popieranego przez sędziów politycznego planu „przywracania ładu konstytucyjnego”.

Pierwszy i najważniejszy to normatywne wprowadzenie koncepcji tzw. wspólnego przedsięwzięcia, która zakłada pociągnięcie do odpowiedzialności (penalnej, dyscyplinarnej) nie za czyny pojmowane jako klasycznie wyodrębnione zachowania, lecz za samą przynależność do określonej struktury, organizacji etc. Chodzi o „strukturę sędziowską”, która ma stanowić owo „wspólne przedsięwzięcie”. Grupę tę polityk kierujący Ministerstwem Sprawiedliwości zdefiniował tak: „to osoby, [które] być może świadomie, czasami może nieświadomie, czasami lekkomyślnie, tak naprawdę bra[ły] udział w budowaniu porządku niedemokratycznego w Polsce”.

Pozostało 95% artykułu

Wiedza dla profesjonalistów w nowym PRO.RP.PL

Zyskaj dostęp do najnowszych raportów, analiz, orzeczeń, prognoz i komentarzy niezbędnych w Twojej codziennej pracy, przygotowanych przez ekspertów Rzeczpospolitej.
Sądy i Prokuratura
Wbrew opiniom ministerstwa
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Sądy i Prokuratura
Dodatki funkcyjne dla sędziów
Sądy i Prokuratura
Stany nadzwyczajne w wypowiedziach SN i sądów powszechnych
Sądy i Prokuratura
Agata Łukaszewicz: Czas zakończyć chaos w prokuraturze
Sądy i Prokuratura
Sygnaliści mogą zwiększyć ilość spraw w sądach