Adam Bodnar postuluje zwiększenie czynnika społecznego w sądach, proponując wzmocnienie pozycji ławników. To potrzebna zmiana, choć status tej grupy pozostawia wiele do życzenia. Obecnie ławnicy nie cieszą się ani wysokim prestiżem społecznym, ani uznaniem części sędziów, którzy traktują ich jako konieczność. Mimo to wpływ obywateli na wymiar sprawiedliwości jest wysoce pożądany, co tworzy wyraźny dysonans.

Czytaj więcej

Jarosław Gwizdak: Ambasadorowie sądownictwa

Taka sytuacja mogłaby znacznie wypaczyć ideę wzmocnienia pozycji obywatelskiej w sądownictwie, szczególnie w obliczu narastającej percepcji sądów przez pryzmat polityki.

Podobnie kontrowersyjny jest pomysł wprowadzenia sędziów społecznych, będących wariacją na temat sędziów pokoju. Obywatelskie inicjatywy w sądownictwie są jednak dobrym kierunkiem, pod warunkiem ich odpowiedniego przygotowania i zaprojektowania, tak by usprawniały wymiar sprawiedliwości oraz podnosiły jego wiarygodność.

Czytaj więcej

Sędziów społecznych wybierzemy wraz z radnymi? Nowe pomysły ministra

Na pewno nie może być to koncepcja zastępcza, która ma załatać luki po planowanej przez rząd weryfikacji sędziów, która może objąć kilka tysięcy osób.

Zachęcam do zapoznania się z najnowszym numerem dodatku „Sądy i prokuratura”.