Zakłócenie miru domowego w orzecznictwie

Jak stanowi art. 193 k.k., kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu albo wbrew żądaniu osoby uprawnionej miejsca takiego nie opuszcza, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Przepis ten doczekał się licznych wypowiedzi w judykaturze, ale nadal jego stosowanie budzi wątpliwości (lub zastrzeżenia).

Aktualizacja: 25.07.2020 17:47 Publikacja: 25.07.2020 00:01

Zakłócenie miru domowego w orzecznictwie

Foto: AdobeStock

Charakteryzując ogólnie wskazaną regulację, zauważano, że dobrem chronionym przez normę z art. 193 k.k. jest „mir domowy", a stronę przedmiotową występku wyczerpuje każde zachowanie sprawcy polegające na przedostaniu się do miejsca określonego w tym przepisie (cudzego domu, mieszkania, lokalu...) wbrew wyraźnej lub dorozumianej woli gospodarza, a ustawową ochronę nienaruszalności mieszkania zapewniała w przeszłości i zapewnia nadal Konstytucja RP (postanowienie SN z 14 sierpnia 2001 r., sygn. akt V KKN 338/98, LEX nr 52067).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r. Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Masz wątpliwości, jesteś przeciw praworządności
Sądy i Prokuratura
Jacek Skała: Szacunku nie da się włożyć do garnka
Sądy i Prokuratura
Sędzia nagradzany za lojalność. Nie idźmy tą drogą
Sądy i Prokuratura
Uzasadnienie pilnie poszukiwane
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Sądy i Prokuratura
Bez Bodnara nowi sędziowie uprościli zmianę płci
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń