Aktualizacja: 11.07.2020 11:46 Publikacja: 11.07.2020 00:01
Foto: AdobeStock
W 88 proc. sądów po ich odmrożeniu w maju ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publice wstępu do sal rozpraw. W 37,6 proc. zarządzeń prezesów bezwzględnie wykluczono udział publiczności w jawnych rozprawach. Takie informacje płyną z ogłoszonego niedawno raportu Fundacji Court Watch Polska.
Fundacja przeprowadziła monitoring przestrzegania zasady jawności w sądach: Najwyższym, powszechnych i administracyjnych (392 jednostki). W wybranych 30 sądach wolontariusze sprawdzili, jak ograniczenia działają. Z raportu wynika, że zarządzenia prezesów sądów zmieniające zasady dostępu do budynku w związku z epidemią znalazły się na stronach internetowych 94 proc. (370 z 392) sądów. W 88 proc. (345) były zapisy ograniczające lub zakazujące wstępu publiczności do sądu. Spośród nich 37,6 proc. (139 z 370) bezwzględnie wykluczało udział publiczności w jawnych rozprawach, nie pozostawiając możliwości ich zniesienia – choćby za zgodą prezesa sądu.
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Trzeba zatrzymać w prokuraturze kadrę najlepiej wykwalifikowaną – mówi prokurator Jacek Skała, szef ZZ Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Koncepcja „sędziów ustawowych” jest wewnętrznie niespójna i niezgodna z Konstytucją RP.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Po głośnej uchwale frankowej „nowa” część Izby Cywilnej SN, uchwalając w minionym tygodniu uproszczenie zmiany płci metrykalnej, pokazała, jak bezsensowne jest bojkotowanie nowych sędziów i utrudnianie im pracy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Aplikacja uzupełniająca powinna trwać dłużej niż 18 miesięcy. Należałoby wprowadzić możliwość wielokrotnego zdawania egzaminu. Ponadto egzaminy ustne powinny być nagrywane – uważa Piotr Girdwoyń, dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury
Sędzia, który głosował za głośną uchwałą trzech niepełnych izb SN, kwestionującą status nowych sędziów, nie jest wyłączony z automatu od orzekania ze sprawy, gdzie ta uchwała jest powoływana.
Trwają prace nad wprowadzeniem możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa. Ministerstwo Sprawiedliwości chce powierzyć to zadanie urzędom stanu cywilnego, ale gotowość do tego deklarują wciąż notariusze.
Sędzia Igor Tuleya złożył pozew przeciwko posłance Prawa i Sprawiedliwości Annie Paluch. Domaga się od polityczki PiS przeprosin za jej twierdzenia o rzekomym seryjnym klepaniu przez sędziego zgody na użycie Pegasusa.
Komisja Międzyzakładowa MOZ NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa i Prokuratury wydała stanowisko, w którym sprzeciwia się pomijaniu przy podwyżkach pracowników zatrudnionych na stanowiskach wspomagających pion orzeczniczy.
Wiele wskazuje na to, że sądy administracyjne przestają być bezpieczną, a przede wszystkim cichą przystanią dla sędziów, którzy przeszli konkursy przed obecną, kwestionowaną Krajową Radą Sądownictwa (KRS).
Czy doczekaliśmy czasów, kiedy upominanie się o normalność w sądach oceniane jest jako nienormalność?
Sędziowie-oponenci zostaną wyrzuceni, a swoi odpowiednio nagrodzeni. Przy czym najwierniejsi usadowieni na wysokich posadach, tak aby dobrze pilnowali nowego ładu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas