Odpowiedzialność zwierzchnika w orzecznictwie

Zgodnie z art. 430 kodeksu cywilnego kto na własny rachunek powierza wykonanie czynności osobie, która przy wykonywaniu tej czynności podlega jego kierownictwu i ma obowiązek stosować się do jego wskazówek, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną z winy tej osoby przy wykonywaniu powierzonej jej czynności. Norma ujęta w tym przepisie obrosła już w orzecznictwo, ale nadal w niektórych przypadkach budzi wątpliwości.

Aktualizacja: 20.10.2019 00:22 Publikacja: 20.10.2019 00:01

Odpowiedzialność zwierzchnika w orzecznictwie

Foto: 123RF

Przewidziana w tym przepisie odpowiedzialność zwierzchnika za podwładnego ma charakter obiektywny. Brana jest pod uwagę, jeżeli szkoda została wyrządzona osobie trzeciej przez podwładnego z jego winy i zarazem przy wykonywaniu powierzonej mu czynności. Zakresem zastosowania omawianej regulacji nie jest objęte zachowanie podwładnego, który wyrządził szkodę osobie trzeciej przy sposobności wykonywania powierzonej mu czynności. O tym, czy szkoda została wyrządzona przy wykonywaniu powierzonej czynności, czy jedynie przy sposobności jej wykonywania, decyduje cel działania bezpośredniego sprawcy. Co do zasady, jeśli podwładny kieruje się celem osobistym, to nie zachodzi podstawa do przypisania zwierzchnikowi odpowiedzialności deliktowej na mocy powołanego przepisu, z tym że jeśli szkodę wyrządził podwładny w celu osobistym, ale tylko dlatego, że wykonywanie powierzonej czynności umożliwiło mu wyrządzenie tej szkody, to należy przyjąć, że nastąpiło to przy wykonywaniu powierzonej mu czynności (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 czerwca 2016 r., sygn. akt IV CSK 647/15, orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami, z powołaniem się na wyrok SN z dnia 14 marca 2012 r., sygn. akt II CSK 343/11 oraz uchwałę Izby Cywilnej SN z dnia 15 lutego 1971 r., sygn. akt III CZP 33/70, OSNC 1971, nr 4, poz. 59, LEX nr 1156).

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Sądy i Prokuratura
Tomasz Pietryga: Przywracanie praworządności to nie lot F-16
Sądy i Prokuratura
Dagmara Pawełczyk-Woicka: To ustawa bardzo szkodliwa dla obywateli
Sądy i Prokuratura
Potrzeba apolitycznych sędziów
Sądy i Prokuratura
W oczekiwaniu na uzdrowienie KRS
Sądy i Prokuratura
Procesy zbiorowe do pilnego ożywienia