Jedną z nich zawarła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). To porozumienie z Dubai Multi Commodities Centre (DMCC). - To największa na świecie wolna strefa ekonomiczna z ponad 19 tys. firm z wielu różnych branż i sektorów, od usług agro i finansowych po energię, diamenty, złoto i metale szlachetne, w której działają już również polskie przedsiębiorstwa – tłumaczy Grzegorz Słomkowski, członek zarządu PAIH, który podpisał porozumienie ze strony Agencji (ze strony emirackiej podpis złożył Ahmed Bin Sulayem, prezes Dubai Multi Commodities Centre). Dzięki umowie polskie firmy mogą uzyskać dostęp do relacji handlowych bezpośrednio z Dubajem, całymi ZEA i kluczowymi rynkami towarowymi na świecie.

KUKE i KIG też z umowami

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zawarła porozumienie z Etihad Credit Insurance w imieniu, której wystąpił prezes Massimo Falcioni. – Nasze porozumienie z Etihad Credit Insurance obejmie m.in. współpracę polskich i emirackich firm na rynkach trzecich co ma szczególne znaczenie dla rozwoju naszego eksportu na rynkach afrykańskich, na których przedsiębiorcy z ZEA działają z sukcesami – podkreśla Janusz Władyczak, prezes KUKE. A warto przypomnieć, że już 23 lutego 2022 r. w ramach polskiego programu gospodarczego na EXPO w Dubaju odbędzie się Polsko-Afrykańskie Forum Gospodarcze, które zostanie poświęcone zacieśnianiu więzów gospodarczych z krajami afrykańskimi. To już szósta umowa z odpowiednikiem KUKE z krajów Bliskiego Wschodu.

Zawarcie umowy przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Etihad Credit Insurance n

Zawarcie umowy przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Etihad Credit Insurance na Polsko-Arabskim Forum Gospodarczym w Dubaju (6 grudnia 2021 r.)

Artur Osiecki

Trzecią umowę zawarła Krajowa Izba Gospodarcza. To porozumienie z Federacją Izb Przemysłowo-Handlowych Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odnawia ono i uszczegóławia wcześniejszą umowę z 2009 r. Strony podpisały też aneks dotyczący utworzenia Emiracko-Polskiej Rady Biznesu. Teraz rozpocznie się proces formalnego powołania struktury rady biznesu i jej członków z obydwu stron. KIG i Federacja upatrują w utworzeniu rady ważnego instrumentu na rzecz aktywizacji dwustronnych kontaktów gospodarczych.

- Polsko-Arabskie Forum Gospodarczego w Dubaju to było dla nas doskonałe miejsce i moment na podpisanie ważnych umów i porozumień dwustronnych – podsumowuje Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii.