Aktualizacja: 12.09.2019 06:20 Publikacja: 12.09.2019 06:20
Foto: AdobeStock
Jestem prokurentem w spółce. Zostałam obwiniona przez ZUS o udaremnienie czynności kontrolnych. W mojej gestii były różne sprawy, w tym te kadrowe i ubezpieczeniowe. Czy mogę odpowiadać karnie? Czy w razie niestawienia się w sądzie uniknę rozprawy i kary?– pyta czytelniczka.
Prokurent może ponosić odpowiedzialność wykroczeniową na płaszczyźnie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Wszelkie działania ukierunkowane na udaremnianie kontroli lub utrudnianie stanowią okoliczności obciążające prokurenta. Bierna postawa wobec czynności kontrolnych nie może być uznana za okoliczność łagodzącą.
Bycie wspólnikiem spółki jawnej, wobec której prowadzone jest postępowanie upadłościowe, pozostaje bez wpływu na obowiązek podlegania przez niego obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego – uznał prezes NFZ.
Wartość korzyści w postaci refundacji zakupu okularów korekcyjnych lub szkieł kontaktowych stosowanych przez pracownika przed monitorem nie wlicza się do podstawy wymiaru składek.
Firmy nie dostały na czas informacji o zwolnieniu ze składek na ubezpieczenia społeczne. I musiały je zapłacić. Teraz ZUS każe korygować deklaracje, a fiskus koszty. Jest z tym dużo kłopotów.
Składki przedsiębiorców powinny być powiązane z ich rzeczywistą sytuacją finansową tj. np. z dochodem firmy z poprzedniego rok. To jeden z pomysłów, aby zminimalizować ryzyko ubóstwa emerytalnego.
Propozycje zmian, które mają ułatwić działalność przedsiębiorców, nie obejmują na razie regulacji z zakresu ubezpieczeń społecznych.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT, którzy mają małe dochody albo stratę, zapłacą niższą minimalną składkę zdrowotną, czyli 314,96 zł. Ale dopiero w rozliczeniu za luty. Minimalna składka zdrowotna za styczeń wynosi jeszcze 381,78 zł.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Jeśli do wypadku przy pracy doszło wyłącznie wskutek naruszenia przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, które nastąpiło umyślnie lub z powodu rażącego niedbalstwa, ubezpieczony nie uzyska świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
Gdy ubezpieczony wykonywał pracę zarobkową w czasie zwolnienia lekarskiego lub wykorzystywał je niezgodnie z jego celem, ZUS może żądać zwrotu zasiłku.
Przesłanki utraty zasiłku chorobowego dalej będą budzić wątpliwości – twierdzi ZUS. Problematyczne będzie też łączenie pracy w jednej firmie z L4 w drugiej.
Szykują się duże zmiany w zasadach przebywania na L4. Nowe przepisy dadzą pracownikom szerszy wachlarz dozwolonych aktywności, a nawet możliwość wykonywania pracy. Z drugiej strony ZUS zyska nowe uprawnienia do kontroli.
Tylko wyjątkowo wygłoszenie wykładu można zakwalifikować jako dzieło. Nie jest nim samo prowadzenie wykładów, ćwiczeń czy seminariów, nawet tych niestandardowych. W takim przypadku umowa z wykładowcą to zlecenie objęte obowiązkową składką zdrowotną.
ZUS nieustannie przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich. W efekcie wstrzymuje wypłatę sporej części zasiłków chorobowych. Z jakich powodów ZUS może zakwestionować zasadność L4? Jak wyglądają przeprowadzane w tym zakresie kontrole?
ZUS może badać wysokość podstawy składek na ubezpieczenia społeczne pod kątem jej ekwiwalentności do pracy oraz możliwości i potrzeb pracodawcy. Dotyczy to też przedsiębiorców, którzy deklarują wysokość tej podstawy za siebie. ZUS może uznać, że doszło do wyłudzenia zasiłku.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szykuje ważne zmiany w zasadach L4 od nowego roku. Projekt ustawy zakłada wprowadzenie nowych reguł dotyczących przebywania na chorobowym, kontroli zwolnień lekarskich, wypłat zasiłku chorobowego, a także systemu orzekania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas