Przystąpiłam do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności pozarolniczej. Po półrocznym okresie złożyłam wniosek o wyłączenie z tego ubezpieczenia z końcem września. Na początku października zachorowałam. Gdy przedstawiłam w ZUS zwolnienie lekarskie na miesiąc, otrzymałam decyzję odmawiającą prawa do zasiłku. Czy były do tego podstawy, skoro spełniłam warunki co do daty wystąpienia choroby i czasu jej trwania? – pyta czytelniczka.

Tak.

Zasiłek przysługuje nie tylko w przypadku choroby w czasie trwania ubezpieczenia. Prawo do niego można również nabyć po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, m.in. po zaprzestaniu prowadzenia działalności pozarolniczej. Jeżeli jednak tytuł ubezpieczenia trwa nadal – działalność jest prowadzona, a ustało jedynie ubezpieczenie chorobowe, np. wskutek złożenia wniosku o wyłączenie albo nieopłacenia w terminie składek – zasiłek chorobowy nie przysługuje.

Zatem w analizowanej sytuacji przedsiębiorca nie otrzyma zasiłku chorobowego, mimo że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała nie później niż w ciągu 14 dni od ostatniego dnia ubezpieczenia i trwała miesiąc, czyli mimo spełnienia warunków ustawowych, gdyż ustało tylko ubezpieczenie chorobowe, a nie tytuł do niego.

podstawa prawna: art. 6, art. 7 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)