Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli jednak, tak jak w przedstawionej sytuacji, ubezpieczenie trwało krócej niż 12 miesięcy kalendarzowych, uwzględnia się przychód z faktycznego okresu ubezpieczenia – za pełne kalendarzowe miesiące. Jeśli na przykład działalność jest prowadzona od 10 kwietnia 2014 r., to podstawę zasiłku z tytułu choroby w październiku stanowi przeciętny przychód za okres od maja do września 2014 r. Przez przychód należy rozumieć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71 proc.
W przedstawionym stanie faktycznym różnica w wysokości zasiłku chorobowego ustalonego przez ZUS i przedsiębiorcę wynika zapewne z tego, że płatnik dokonał obniżenia świadczenia. Przedsiębiorca był bowiem zobowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy do ZUS nie później niż w ciągu siedmiu dni od daty jego otrzymania, ale tego nie zrobił. Z wyjaśnień ZUS wynika, że jako datę otrzymania zaświadczenia przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza, chyba że ubezpieczony udowodni, że otrzymał zaświadczenie w terminie późniejszym. Przy ustalaniu terminu siedmiu dni nie uwzględnia się dnia, w którym otrzymano zaświadczenie lekarskie.
Niedopełnienie obowiązku dostarczenia ZUS ZLA w powyższym terminie skutkuje obniżeniem o 25 proc. wysokości zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego. Sankcji tej nie stosuje się, gdy zaświadczenie lekarskie nie zostało doręczone w terminie siedmiu dni z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
W analizowanej sytuacji termin siedmiu dni, w którym przedsiębiorca był zobowiązany złożyć zaświadczenie w ZUS, należało liczyć od 2 września i upłynął 8 września. Dlatego ZUS obniżył zasiłek chorobowy o 25 proc. za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, tj. od 8 do 15 września.
podstawa prawna: art. 3 pkt 4, art. 48, art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)