Delegowani za granicę mogą zacząć zarabiać więcej. Pomiędzy przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest luka, która pozwala nie płacić składki zdrowotnej.
Brak interpretacji
Istnienie luki potwierdził wczoraj Sąd Najwyższy (sygn. akt: II UK 141/13). Rozpatrywał on odwołanie spółki Intel Technology Poland z siedzibą w Gdańsku (wchodzącą w skład międzynarodowego koncernu produkującego procesory komputerowe). Firma zwróciła się do ZUS z wnioskiem o rozstrzygnięcie, czy ma obowiązek płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne za polskich pracowników delegowanych do pracy w USA. W tym czasie, w myśl art. 6 umowy o zabezpieczeniu społecznym między Rzecząpospolitą Polską a USA (obowiązującej od 1 stycznia 2009 r.), zachowują oni prawo do ubezpieczenia w ZUS nawet przez pięć lat.
Obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe czy wypadkowe nie budził wątpliwości żadnej ze stron. Spór dotyczył jedynie składki zdrowotnej. Spółka powołała się bowiem na to, że w myśl art. 83 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, jeśli pracodawca nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy w Polsce, składka na ubezpieczenie zdrowotne powinna być obniżona do zera. ZUS odmówił wydania interpretacji w tej sprawie. Spółka zaskarżyła odmowę.
W czasie procesu ZUS powołał się na art. 83 ust. 3 pkt 4 i 5 ustawy zdrowotnej. Zgodnie z nim podstawę obliczenia składki zdrowotnej stanowi także m.in. przychód zwolniony z podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Rezydent nie płaci
– W tym przypadku pracownicy przenieśli się do USA z rodzinami na dwa lata – argumentował Piotr Szubert, radca prawny z PwC, pełnomocnik Intela. – Utracili więc rezydencję podatkową w Polsce. Do nich powinien więc mieć zastosowanie art. 83 ust 2 ustawy zdrowotnej. Stanowi on, że pracodawca, który nie odprowadza zaliczek na PIT, obniża do zera składkę na NFZ.
SN we wczorajszym wyroku przyznał mu rację.
– Zwolnienie z opłacania podatku w Polsce nastąpiło na mocy art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, uzasadnia to więc obniżenie składki zdrowotnej do zera – powiedziała sędzia Magdalena Kostro-Wesołowska.
Przedsiębiorcy delegujący pracowników nie tylko do USA, ale także do państw UE powinni sprawdzić, czy nie zmienili oni rezydencji podatkowej i podlegają pod obowiązek zapłaty PIT za granicą. Wymaga to jednak ustalenia, że taki pracownik utracił polską rezydencję ze względu długość pobytu poza krajem lub przeniesienie za granicę ośrodka swojej aktywności życiowej. Wtedy mogliby się domagać obniżenia składki zdrowotnej do zera. Dzięki temu do kieszeni takiego pracownika wpłynęłoby więcej pieniędzy. Po wyroku SN także pracownicy, od których pensji zostały opłacone składki w poprzednich latach, mogą domagać się ich zwrotu od ZUS.