- Pracownica po dodatkowym urlopie macierzyńskim wróciła do firmy. Po miesiącu przedstawiła siedmiodniowe zwolnienie lekarskie na dziecko. W następnym tygodniu okazało się, że maluch ze względu na zapalenie płuc potrzebuje hospitalizacji. Kobieta chce być z dzieckiem w szpitalu, bo karmi je piersią (przedstawiła zaświadczenie lekarskie poświadczające ten fakt). Czy po zakończeniu leczenia szpitalnego pracownica ma dostarczyć ZUS ZLA potwierdzające pobyt w szpitalu w tym okresie i osobne zaświadczenie poświadczające konieczność sprawowania przez nią opieki nad dzieckiem? Czy w takim przypadku matka ma prawo do opiekuńczego, skoro dziecko ma zapewnioną opiekę w szpitalu? – pyta czytelniczka.
Tak.
Zasiłek opiekuńczy przysługuje także na chore dziecko, które jest hospitalizowane. Oczywiście podczas pobytu w szpitalu pacjent ma zapewnioną opiekę medyczną i pielęgniarską. Stąd często pojawia się wątpliwość, czy w takim przypadku rodzic może wnioskować o zwolnienie na opiekę skoro i tak robią to lekarze i pielęgniarki.
Aby uzyskać zasiłek opiekuńczy, pracownik musi przedstawić zwolnienie wystawione na druku ZUS ZLA i wypełnić wniosek na formularzu ZUS Z-15. Jeśli dziecko trafi do szpitala, płatnicy oczekują także zaświadczenia uzasadniającego konieczność pobytu z nim rodzica w tej placówce w celu sprawowania nad nim opieki. Najlepiej, żeby było to zaświadczenie wydane przez lekarza, który opiekuje się małym pacjentem. Płatnicy boją się bowiem, że w innym wypadku ZUS może kwestionować zasadność wypłaty zasiłku, twierdząc, że skoro dziecko przebywa w szpitalu, gdzie ma zapewnioną opiekę, to rodzic może normalnie pracować.
Czy oczekiwania działów kadr są zasadne? Czy rzeczywiście można wymagać jeszcze dodatkowych zaświadczeń od podwładnego? Skoro są takie wątpliwości, warto się nad tym zastanowić i praktykę skonfrontować z wyjaśnieniami urzędu. Na początek garść podstawowych informacji.
PO PIERWSZE
. Zasiłek opiekuńczy przysługuje bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że w przeciwieństwie do zasiłku chorobowego, przysługuje on także nowozatrudnionej osobie bez konieczności przedstawiania ciągłości ubezpieczenia czy stażu ubezpieczeniowego.
PO DRUGIE.
Jeżeli opieka nad chorym dzieckiem (do lat 14) przypada na czas jego pobytu w szpitalu, zasiłek przysługuje pod warunkiem, że konieczność przebywania z dzieckiem na oddziale potwierdzi lekarz leczący dziecko w stosownym zaświadczeniu.
Jeżeli zaświadczenie wystawia medyk ze szpitala, to jest ono równoznaczne ze stwierdzeniem konieczności opieki. Problem pojawia się, gdy zwolnienie na opiekę wystawi inny lekarz, np. pediatra z poradni dziecięcej. Wówczas konieczność pobytu rodzica dziecka w szpitalu w celu sprawowania nad nim osobistej opieki powinien potwierdzić dodatkowo lekarz leczący dziecko w szpitalu.
PO TRZECIE.
Nie ma oficjalnego wzoru zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego konieczność sprawowania przez rodzica osobistej opieki nad dzieckiem przebywającym w szpitalu. Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2012 r., poz. 444) nie zawiera wzoru takiego dokumentu.
PO CZWARTE.
Oprócz ZLA potwierdzającego chorobę dziecka, koniecznie trzeba wypełnić wniosek na druku ZUS Z-15, którego wzór jest określony w załączniku nr 6 do ww. rozporządzenia. Ten formularz jest także dowodem,stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego.
PO PIĄTE.
Rodzic otrzyma zasiłek opiekuńczy z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie jego pobytu w szpitalu, gdy zostaną spełnione także pozostałe warunki do jego otrzymania, tj.:
- szpitalna choroba mieści się w rocznym okresie zasiłkowym, który dla zasiłku opiekuńczego wynosi 60 dni,
- w tym samym czasie opieki nad dzieckiem nie może sprawować inny członek rodziny (np. jego ojciec).
Komentuje Aneta Górska-Kot, ordynator pediatrii w szpitalu im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza w Warszawie
W naszym szpitalu jeden z rodziców ma prawo być z chorym dzieckiem na oddziale (na tzw. krzesełku).
Jeśli na pobyt z dzieckiem zdecyduje się jego matka, ojciec, czy babcia (np. która jest opiekunem prawnym małoletniego pacjenta), która nie otrzymała zwolnienia z przychodni rejonowej, a zgłosi taką chęć lekarzowi prowadzącemu – otrzyma je po zakończeniu hospitalizacji.
Przy czym istnieje możliwość wstecznego wystawienia takiego druku. Wówczas ZUS ZLA obejmuje cały okres pobytu małego pacjenta w szpitalu.
Oczywiście rodzic musi być w tym czasie rzeczywiście przy łóżku chorego dziecka. Na bieżąco, po przyjęciu chorego do szpitala, możemy wystawić zaświadczenie o hospitalizacji dziecka i konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Po zakończeniu leczenia, na prośbę rodzica, możemy także wystawić podobne zaświadczenie obejmujące cały okres pobytu w szpitalu.
Tego typu zaświadczenie jest podstawą do uzyskania zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA w macierzystej poradni pediatrycznej, w której leczone jest dziecko.
Odpowiedź ZUS z 20 marca 2013 r. w sprawie zasiłku opiekuńczego na dziecko przebywające w szpitalu