Emeryt czy rencista, który sam opłaca składki na własne ubezpieczenia społeczne z racji prowadzenia działalności gospodarczej, również musi rozliczyć się ze swojego przychodu. Jeśli nie pracuje dodatkowo przy żadnej innej działalności objętej obowiązkowym ubezpieczeniem, wystarczy, gdy złoży w ZUS własne oświadczenie.

Deklarowana podstawa

W oświadczeniu tym musi wykazać przychód równy podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, która obowiązywała go jako przedsiębiorcę. Jeśli nie podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia działalności (np. ze względu na ustalone prawo do emerytury) powinien wykazać przychód w takiej kwocie, od której musiałby opłacać składki, gdyby był do tego zobowiązany.

Przypomnijmy, że osoby prowadzące działalność gospodarczą naliczają składki społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60 proc. prognozowanej przeciętnej płacy na dany rok kalendarzowy (w 2012 r. było to 2115,60 zł). Co więcej niektórzy przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata funkcjonowania firmy mogą opłacać skład- ki od jeszcze niższej kwoty – 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2012 r. – 450 zł). Obie te podstawy do naliczania składek nie przekraczają niższego progu zarobkowego przewidzianego dla emerytów i rencistów.

Pewna wypłata

Przyjęcie zasady, że przychodem osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest tak ustalona podstawa wymiaru (a nie faktyczny przychód) w praktyce oznacza więc, że przedsiębiorcy mogą pobierać emeryturę lub rentę w pełnej wysokości.