A to dzięki nowemu rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2012 r., poz. 444). Weszło ono w życie 9 maja.
Nowe druki...
Jako dowód stanowiący podstawę przyznania przez ZUS zasiłku chorobowego wprowadzono przede wszystkim nowy wzór dla ubezpieczonych wykonujących pozarolniczą działalność, ubezpieczonego współpracującego z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność oraz duchownego – druk ZUS Z-3b. Znika także tzw. asygnata zastępcza, lista płatnicza, na podstawie której dotychczas były wypłacane zasiłki. Stare druki mogą być wykorzystywane do czasów wyczerpania zapasów.
... dowody
Rozporządzenie wprowadza także regulacje związane ze świadczeniami macierzyńskimi nie tylko dla matek korzystających z urlopu macierzyńskiego, ale i dla korzystających z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Nowością jest to, że prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego można już potwierdzić kopią skróconego odpisu aktu urodzenia, a nie jak dotychczas wyłącznie oryginałem.
W razie przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia z wnioskiem o przysposobienie należy przedstawić oświadczenie o dacie przyjęcia dziecka oraz zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu do sądu o jego przysposobienie, zawierające datę urodzenia dziecka. Jeśli o zasiłek macierzyński ubiegają się ci, którzy przyjęli dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, muszą przedstawić prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowę cywilnoprawną zawartą między rodzina zastępczą a starostą oraz dokument potwierdzający wiek dziecka.
O przyznaniu i wypłacie zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu ojcu dziecka z racji urlopu ojcowskiego świadczą:
Dokumenty niezbędne do ubiegania się o zasiłek macierzyński przy korzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego to dla pracownika zaświadczenie pracodawcy o udzieleniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a dla osoby niebędącej pracownikiem – jej wniosek złożony płatnikowi zasiłku.
Od 9 maja br. dowodami stanowiącymi podstawę przyznania i wypłaty pracownicy zasiłku macierzyńskiego są: