Z dotychczasowych komunikatów ZUS wynika, że zarobkujący emeryci, którzy chcą uniknąć zawieszenia emerytury,  powinni rozstać się z pracodawcą przed 1 października. ZUS nie precyzuje skutków rozwiązania umowy po tej dacie. A to bardzo ciekawa informacja. Należy bowiem odróżnić zawieszenie wypłaty świadczenia od braku do niego prawa.

Sprawcą zamieszania jest art. 103a ustawy z 17 grudnia 1998 o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.; dalej ustawa). Mówi on, że prawo do emerytury ulega zawieszeniu, jeśli świadczeniobiorca kontynuuje zatrudnienie u pracodawcy, na rzecz którego pracował bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do emerytury.

Nie ma przy tym znaczenia wysokość przychodu uzyskiwanego z tej pracy. Przepis ten został wprowadzony przez ustawę z 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (DzU nr 257, poz. 1726), która co do zasady weszła w życie od stycznia tego roku.

Jednak osoby, które miały przyznane emerytury przed tą datą, nowa regulacja obejmuje dopiero od 1 października. Co to wszystko oznacza? Komu w efekcie organ rentowy zawiesi wypłatę?

Należy się wyrównanie

Otóż ci pracownicy, którzy prawo do emerytury nabyli przed 1 stycznia 2011, mogą kontynuować to zatrudnienie, choć już niedługo. Zasadniczo powinni podjąć decyzję i dokonać wyboru między pracą a pobieraniem emerytury do końca września br. ZUS zawiesi wypłatę należnego im świadczenia, jeśli nie rozstaną się z firmą przed 1 października 2011. Ponownie zacznie ją wypłacać po udokumentowaniu rozwiązania umowy o pracę.

Jednak zawieszenie wypłaty emerytury nie jest równoznaczne z brakiem do niej prawa. Emeryci finansowo nie stracą, nawet jeśli angaż rozwiążą dopiero 30 października. Co prawda nie otrzymają świadczenia za październik w terminie jego wypłaty, ale ZUS wypłaci im wyrównanie po udokumentowaniu  rozstania się z pracodawcą.

Aby nie stracić emerytury za ten miesiąc, stosunek pracy musi jednak ustać najpóźniej 30 października. Jeśli nastąpi to następnego dnia, świadczenie będzie wypłacane dopiero od 1 listopada, tj. od dnia następnego po rozwiązaniu stosunku pracy.

Co ciekawe, nową umowę o pracę można zawrzeć już następnego dnia po ustaniu poprzedniej. Przepisy warunkują wypłatę emerytury wyłącznie rozwiązaniem stosunku pracy. Nie zakazują natomiast ciągłości zatrudnienia, nawet u tego samego pracodawcy.

Drugiej przerwy nie trzeba

Wśród zarobkujących emerytów są też takie osoby, które rozwiązały angaże jeszcze przed przejściem na emeryturę wcześniejszą. Następnie podpisały nowe i w ich trakcie nabyły prawo do emerytury powszechnej. One w ogóle nie muszą martwić się o przerwę w otrzymywaniu świadczeń, bo nie mają obowiązku ponownej rezygnacji z pracy. ZUS nie zawiesi im wypłat.

Przykład 1

Pani Dorota urodziła się w maju 1948. ZUS przyznał jej wcześniejszą emeryturę w 2007 r. Zanim nabyła prawo do tego świadczenia, rozwiązała umowę o pracę.

W styczniu 2009 ponownie podjęła zatrudnienie. Natomiast w czerwcu 2011 zgłosiła wniosek o emeryturę powszechną i świadczenie otrzymała. Miała bowiem zarówno odpowiedni wiek, jak i okresy pracy. Do dziś pracuje.

W październiku ZUS nie zawiesi wypłaty jej emerytury na podstawie art. 103a ustawy. Stanie się tak, bo pani Dorota rozwiązała stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do wcześniejszego świadczenia.

Przykład 2

Pan Michał od 2006 r. pobiera emeryturę wcześniejszą.

Przez cały ten czas nie rozwiązał umowy. Pracuje w tym samym zakładzie, na podstawie tego samego angażu od 1990 r. Nie planuje żadnych zmian w tym zakresie. ZUS wstrzyma wypłatę jego świadczenia od 1 października, ponieważ nie rozwiązał stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do emerytury.

Pan Michał 31 lipca 2011 osiągnął powszechny wiek emerytalny. Powinien jednak wstrzymać się ze złożeniem wniosku o emeryturę powszechną. Na takim działaniu mógłby tylko stracić. ZUS wstrzymałby mu bowiem wypłatę tego świadczenia w związku z kontynuowaniem zatrudnienia od dnia ustalenia prawa do tej emerytury.

Nowi uprawnieni

Co z osobami, które w tym roku przechodzą na emeryturę i wcześniej nie pobierały żadnych świadczeń? Jeśli nie odejdą z pracy, ZUS zamrozi im wypłaty na podstawie art. 103a ustawy. Jeśli chcą tego uniknąć, powinny rozwiązać umowy o pracę przed nabyciem prawa do emerytury. Na jak długo?

Przepisy tego nie mówią. Wymagają jedynie, aby umowa była rozwiązana przed nabyciem prawa do świadczenia. Wystarczy więc krótkie rozstanie z firmą. Istotne jest jedynie, by zatrudnienie nie miało miejsca w dniu złożenia wniosku o przyznanie prawa do świadczenia.

ZUS przypomina jednocześnie, że osoby, które do tej pory nie powiadomiły o rozwiązaniu stosunku pracy zawartego przed nabyciem prawa do emerytury, powinny to niezwłocznie uczynić we własnym interesie.

Dotyczy to również tych emerytów, którzy rozstaną się z firmą przed 1 października 2011. Aby wypłata ich świadczeń nie została wstrzymana, muszą udokumentować w ZUS fakt rozstania się z firmą.

Czytaj również:

Zobacz serwisy:

Zwolnienia z pracy » Pracownik idzie na emeryturę lub rentę

Świadczenia » Emeryt i rencista dorabiają