- Żona pracownika jest w ciąży i przebywa na L4. Lekarz zakazał jej kierowania pojazdem. W związku z tym że zbliża się termin jej wizyty lekarskiej, mąż musi ją dowieźć na miejsce. Nikt inny nie ma takiej możliwości, a jazda autobusem jest zbyt ryzykowna dla ciąży. Czy w takiej sytuacji pracownik może poprosić lekarza o wystawienie L4 ze względu na opiekę nad chorą żoną?

Pracownik, którego żona jest w ciąży i wymaga opieki, może poprosić lekarza o wystawienie z tego tytułu zwolnienia lekarskiego. A gdy nie jest w stanie wykonywać pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad członkiem rodziny, może liczyć na rekompensatę utraconego zarobku.

Przysługuje mu bowiem prawo do zasiłku opiekuńczego, zgodnie z art. 32 ustawy z 25 czerwca 1999 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Należy się on w razie sprawowania opieki nad

- dzieckiem chorym do lat 14 i zdrowym do lat 8 (w przypadkach wskazanych w ustawie) oraz

- chorym członkiem rodziny, którym jest małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz dzieci w wieku powyżej 14 lat.

Z tego wynika również, że prośba o wystawienie zwolnienia lekarskiego w celu opieki nad małżonką w ciąży jest jak najbardziej uzasadniona.

Warunkiem uzyskania prawa do zasiłku opiekuńczego jest przede wszystkich podleganie ubezpieczeniu chorobowemu. Nie ma przy tym znaczenia, czy dobrowolnemu czy obowiązkowemu. Zasiłek przysługuje wyłącznie w okresie podlegania ubezpieczeniu, tzn. ustaje wraz z ustaniem tytułu do ubezpieczenia. Ponadto zostanie wypłacony pracownikowi w sytuacji, gdy tylko on może zapewnić opiekę choremu członkowi rodziny, w tym wypadku małżonce.

Zasiłek opiekuńczy, finansowany zawsze z funduszu ubezpieczeń społecznych, przysługuje w wysokości 80 proc. wynagrodzenia pracownika. Podstawą jego wymiaru jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone przez okres 12 miesięcy poprzedzających otrzymanie zwolnienia lekarskiego, a jeżeli dana osoba pracuje krócej niż rok, przez okres faktycznego zatrudnienia.

Prawo do zasiłku z tytułu opieki nad członkiem rodziny przysługuje do 14 dni w roku. Podstawą jego wypłaty jest uzyskanie od lekarza zwolnienia lekarskiego na druku ZUS ZLA, które stwierdza konieczność opieki nad chorym dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Ponadto konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie zasiłku wraz z oświadczeniem o pozostawaniu z chorym we wspólnym gospodarstwie rodzinnym.

Autorka jest aplikantką radcowska w Kancelarii Prawniczej Głowacki i Wspólnicy

Zobacz serwis:

» Kadry i płace » ZUS » Zasiłki » Zasiłek opiekuńczy