[b]– Pracownik leżał w szpitalu, gdzie po kilku tygodniach zmarł. Rozliczyłam L4 częściowo w poprzednim miesiącu, pozostało do rozliczenia jeszcze dwa tygodnie. Czy kwotę zasiłku mogę przesłać na konto współmałżonka a w płatniku wpisać normalnie z kodem 3000 w RSA zasiłek?[/b] – pyta czytelniczka .

Tak, należny i niepobrany przed śmiercią zasiłek chorobowy można wypłacić małżonkowi nieżyjącego już pracownika. Zasiłek ten należy wykazać w raporcie imiennym ZUS RSA składanym za zmarłego, a następnie rozliczyć go w ciężar bieżących składek w deklaracji zbiorczej ZUS DRA.

[srodtytul]Kto otrzyma pieniądze[/srodtytul]

Nieodebrany zasiłek z powodu śmierci ubezpieczonego, któremu on przysługiwał, wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Tak stanowi art. 65 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3AE3E4FD7FCE125786BF29952032E24D?id=352798]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512[/link]; dalej ustawa zasiłkowa).

To samo dotyczy świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego, tzn. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Osobami uprawnionymi do odbioru wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy będących prawami majątkowymi ze stosunku pracy są: małżonek i inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 63[sup]1[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B5E347C50E4D2860978BAD3D891C7A48?n=1&id=76037&wid=337521]kodeksu pracy[/link]). W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku.

[srodtytul]Ustawowa lista [/srodtytul]

Z kolei osobami uprawnionymi do renty rodzinnej, zgodnie z art. 67 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C05CE55CF517B542468EF8AFD73E2581?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.[/link], dalej ustawa emerytalna), są:

- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione,

- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej,

- małżonek (wdowa i wdowiec),

- rodzice (również ojczym, macocha i osoby przysposabiające).

Wymienieni członkowie rodziny zmarłego muszą jeszcze spełniać warunki do uzyskania renty rodzinnej, które stawia ustawa emerytalna. Przykładowo wdowa ma prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

- w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

- wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole, to 18 lat życia, lub opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy.

Zatem zasiłek przysługujący zmarłemu pracownikowi, którego nie zdążył podjąć, należy wypłacić uprawnionym członkom rodziny po równo, tak jak inne prawa majątkowe.

[srodtytul]Jak wypełnić dokumenty[/srodtytul]

W przypadku gdy to pracodawca jest płatnikiem zasiłków, wypłaconą kwotę należy rozliczyć na ogólnych zasadach, tzn. w ciężar składek w deklaracji ZUS DRA. Do deklaracji trzeba również dołączyć raport imienny ZUS RSA za zmarłego pracownika, z wpisanym zasiłkiem. Raport ZUS RSA składa się za miesiąc, w którym nieodebrany przez pracownika zasiłek chorobowy został wypłacony.

Jako osobę uprawnioną do zasiłku wskazujemy zmarłego pracownika. Ponadto w dokumencie tym wpisujemy: okres, za który świadczenie przysługiwało, liczbę dni zasiłkowych i kwotę wypłaty. Jeżeli wypłata wystąpiła w miesiącu następującym po miesiącu, w którym pracownik zmarł, w raporcie ZUS RSA wpisujemy kod tytułu ubezpieczenia 30 00 xx.