Ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku, wynagrodzenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Okres ten jest wymagany od osoby podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Dla osób ubezpieczonych dobrowolnie okres wymaganego opłacania składek poprzedzający prawa do zasiłku wynosi 90 dni.

Do wymaganych okresów ubezpieczenia wlicza się jednak poprzednie, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym lub bezpłatnym.

[srodtytul]Bez karencji[/srodtytul]

Nie zawsze jednak taka karencja jest wymagana. Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=624EDE4E3AB7B9B1977CF2BDD49981D6?id=333804]ustawą[/link] zasiłek należy się od pierwszego dnia ubezpieczenia m.in. ofiarom wypadków przy pracy oraz w drodze do i z pracy, a także absolwentom szkół lub uczelni wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu.

[wyimek]Ofiara wypadku przy pracy dostanie zasiłek niezależnie od czasu ubezpieczenia[/wyimek]

Trzeba pamiętać, że zasiłek chorobowy nie będzie wypłacany w nieskończoność. Przysługuje za czas niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni. Jeżeli niezdolność spowodowana jest gruźlicą lub wystąpiła w okresie ciąży – nie dłużej niż przez 270 dni.

Koniec wypłaty zasiłku chorobowego nie oznacza, że niezdolny do pracy zostanie bez pieniędzy. Gdy są rokowania na wyzdrowienie, może liczyć jeszcze na świadczenie rehabilitacyjne wypłacane 12 miesięcy.

Po tym okresie trzeba będzie albo wrócić do pracy, albo pomyśleć o przejściu na rentę.

[srodtytul]Kanty i procenty[/srodtytul]

Zasiłek chorobowy nie przysługuje, gdy niezdolność do pracy była efektem nadużycia alkoholu. Na szczęście zasiłku nie pozbawia się za cały okres choroby spowodowanej przepiciem, lecz tylko za pierwsze pięć dni. W gorszej sytuacji są osoby, u których niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia. Nie dostaną one pieniędzy z ZUS za cały okres niezdolności. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS przestanie wypłacać pieniądze lub będzie domagał się ich zwrotu dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu.

Szybsze wstrzymanie wypłaty świadczeń następuje, gdy ZUS uzna, że pracownik w czasie zwolnienia pracował lub wykorzystywał je w sposób niezgodny z celem. W takim przypadku świadczenie jest zabierane za cały okres nieprawidłowo wykorzystanego zwolnienia. Tak samo traktowana jest osoba, która pobierała zasiłek na podstawie sfałszowanego zaświadczenia lekarskiego.

[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora

[mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail][/i]