[b]Odpowiada Anna Pabisiak radca prawny w Kancelarii Primmumlegis[/b]
Szef nie może dopuścić do pracy takiej osoby. Innym należy bowiem zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy (art. 94 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link]), m.in. poprzez niedopuszczenie do pracy osoby, która ze względów zdrowotnych nie jest zdolna do jej wykonywania. Niewypełnienie tego obowiązku może być kwalifikowane jako naruszenie zasad prawa pracy. Ewentualny uszczerbek na zdrowiu podwładnego, np. wskutek wypadku lub pogorszenia stanu zdrowia z powodu wykonywania pracy, obciąża w całości pracodawcę. Dopuszczenie do pracy niezdolnego do niej może być niekiedy uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo przeciwko prawom pracownika, za które inspektor pracy może nałożyć na osobę odpowiedzialną grzywnę do 5 tys. zł.
Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego ( podwładnego, który ukończył 50 lat – do 14 dni) pracownik otrzymuje wynagrodzenie. Potem przysługuje mu zasiłek chorobowy. Zgodnie z art. 17 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B2EC64B0AE9D8C2A328C0690B12C972C?id=176768]o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[/link] pracownik zarobkujący w czasie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystujący zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem traci prawo do zasiłku chorobowego za cały jego okres. Praca nie musi być wykonywana w pełnym wymiarze. Sąd Najwyższy wielokrotnie wskazywał, że pracą zarobkową, której wykonywanie w okresie orzeczonej niezdolności do pracy powoduje utratę prawa do zasiłku, jest każda aktywność ludzka zmierzająca do osiągnięcia zarobku, choćby nawet polegająca na czynnościach nieobciążających w istotny sposób organizmu . Wykonywanie pracy niezależnie od jej wpływu na stan zdrowia stanowi przesłankę pozbawienia prawa do zasiłku. Pracownik będzie zatem zobowiązany do zwrotu świadczenia jako nienależnego wraz z odsetkami. Jednocześnie za ten okres będzie mu przysługiwać wynagrodzenie za pracę od pracodawcy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo przeprowadzać kontrolę prawidłowości czynności podejmowanych przez pracodawcę jako płatnika składek. W razie uchybień może nałożyć grzywnę do 5 tys. zł (niezależnie od kary nałożonej przez Państwową Inspekcję Pracy).