[b]Za okres od 1 do 27 lutego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a za 28 lutego – zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. Zarabia 1800 zł brutto. Czy należało mu wyliczać wynagrodzenie za pracę w lutym z użyciem dzielnika 30 i wypłacić je, mimo że faktycznie nie pracował? Czy też trzeba było zapłacić tylko wynagrodzenie chorobowe za 27 dni? [/b]

Nie było potrzeby wyliczania wynagrodzenia za pracę w lutym, bo nie była świadczona. Wystarczyło, że pracodawca wypłacił wynagrodzenie chorobowe za 27 dni, a za 28 dzień ZUS zapłacił zasiłek chorobowy.

Jeżeli przez cały miesiąc pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, to nie przysługuje mu wynagrodzenie za pracę, a tylko wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy. Wspomniany w pytaniu sposób ustalania wynagrodzenia za pracę dotyczy wyłącznie tych sytuacji, gdy pracownik przepracował choć część miesiąca. Sposób ten wynika z § 11 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=73966]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia i innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.)[/link].

Przepis ten mówi, że w celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik za pozostałą część tego miesiąca otrzymał wynagrodzenie określone w art. 92 kodeksu pracy (czyli tzw. wynagrodzenie chorobowe), miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez 30 i otrzymaną kwotę mnoży przez liczbę dni wskazanych w zaświadczeniu lekarskim o czasowej niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby.

Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc. Przepis ten stosuje się odpowiednio w razie nieobecności pracownika w pracy, w okresie której pracownikowi przysługuje zasiłek przewidziany w przepisach o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub w przepisach o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.