[b]– Pracownik jest na wypowiedzeniu, które kończy się w tym tygodniu. Przyniósł zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie, zaczynając od bieżącego. My płacimy chorobowe tylko za ten tydzień. Czy za dwa kolejne zapłaci ZUS? Jeśli tak, to czy pracownik też otrzyma 80 proc. wynagrodzenia? Czy jest jakaś maksymalna długość zwolnienia lekarskiego, za które płaci ZUS w takiej sytuacji?[/b] – pyta czytelniczka DOBREJ FIRMY.

ZUS przejmuje obowiązek wypłaty świadczenia chorobowego, gdy ustaje stosunek pracy. I będzie go realizował przez pełny okres zasiłkowy, jeśli tylko niezdolność do pracy będzie nieprzerwana.

Ubezpieczonemu, który zachorował w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i choruje nadal bez przerwy po ustaniu tego ubezpieczenia, po spełnieniu określonych warunków, przysługuje zasiłek chorobowy wypłacany przez oddział ZUS właściwy według jego miejsca zamieszkania.

[srodtytul]Niezdolność nieprzerwana[/srodtytul]

Uprawnienia te wynikają z art. 6 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0E11EE14A69F46FDBAC8504E714D2BF1?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.), dalej ustawa zasiłkowa.[/link]

Według art. 8 ustawy zasiłkowej okres wypłaty zasiłku chorobowego wynosi maksymalnie 182 dni, a w razie zachorowania na gruźlicę albo gdy niezdolność do pracy przypada na okres ciąży – 270 dni. Nie ma przy tym znaczenia, czy niezdolność do pracy ma miejsce wyłącznie w okresie trwania ubezpieczenia, czy część po jego ustaniu. Byleby trwała po ustaniu zatrudnienia bez żadnych przerw. Jeżeli zatem pracodawca wypłaci ubezpieczonemu świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenie za czas choroby i/lub zasiłek chorobowy) w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego (w czasie trwania zatrudnienia) np. za 30 dni, to po ustaniu tego ubezpieczenia (zatrudnienia) oddział ZUS będzie wypłacał tej osobie zasiłek chorobowy przez cały nieprzerwany okres niezdolności do pracy, nie dłużej niż do 182 dni (270 dni).

[srodtytul]Ta sama wysokość[/srodtytul]

Zasiłek chorobowy z ZUS za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego ma taką samą wysokość, jak wypłacane przez pracodawcę świadczenie podczas ubezpieczenia chorobowego. Czyli 80 proc. podstawy wymiaru lub jej 100 proc., jeżeli niezdolność do pracy przypada na okres ciąży, jest spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy albo poddaniem się przez ubezpieczonego niezbędnym badaniom lekarskim przed zabiegiem przeszczepu komórek, tkanek i narządów, albo gdy już takiemu zabiegowi został poddany (art. 11 ust. 1 – 2 ustawy zasiłkowej).

Należy pamiętać, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego nie może być wyższa niż kwota wynosząca 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. To ograniczenie wynika z art. 46 ustawy zasiłkowej.

[srodtytul]Dokumenty do oddziału[/srodtytul]

Jeżeli pracownik zachorował w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego i niezdolność ta trwa nadal po jego ustaniu, wówczas pracodawca wypłaca mu należne świadczenia z tytułu choroby za okres przypadający na okres zatrudnienia. Będzie to wynagrodzenie za czas choroby przysługujące na podstawie art. 92 k.p. albo zasiłek chorobowy, jeżeli pracownikowi wypłacono już wcześniej takie wynagrodzenie za okres 33 dni (14 dni, gdy pracownik w 2008 r. albo wcześniej ukończył 50 lat). Następnie pracodawca:

- sporządza kserokopię zwolnienia lekarskiego, którą po potwierdzeniu za zgodność z oryginałem pozostawia w swojej dokumentacji zasiłkowej,

- ustala z ubezpieczonym, który oddział ZUS jest dla niego właściwy według miejsca zamieszkania, i do tego oddziału przesyła oryginał zwolnienia lekarskiego, dołączając do niego wypełnione „zaświadczenie płatnika składek” na druku ZUS Z-3.

Taki obowiązek wynika z art. 61 ust. 3 ustawy zasiłkowej oraz z § 1 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EBE605C5BCD389A3C9205552F5ED2B37?id=79145]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 65, poz. 742 ze zm.)[/link].