Czerwcowy [b]wyrok Trybunału Konstytucyjnego (SK 16/06)[/b], [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=276339]opublikowany w Dzienniku Ustaw nr 119 (poz. 771)[/link], dotyczący uwzględniania różnych składników wynagrodzenia przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego sprawił, że dużo osób chce weryfikacji świadczeń.

Tymczasem z wyjaśnień Ministerstwa Pracy ogłoszonych na stronie ZUS wynika, że do podstawy wymiaru nie należy przyjmować składników wynagrodzenia, na których przyznanie i wypłatę absencja nie ma żadnego wpływu, tzn. pracownik mimo pobierania zasiłku zachowuje prawo do całości dodatkowych elementów płacy. Chodzi o takie składniki wynagrodzenia, jak: jednorazowe zasiłki na zagospodarowanie, wartość szczepień ochronnych, dopłaty do dodatkowych ubezpieczeń pracownika, jednorazowe nagrody z tytułu ślubu, urodzenia dziecka, dofinansowanie kosztów wynajmu mieszkania oraz bony lub wypłaty w gotówce przyznawane w jednakowej wysokości pracownikom z okazji świąt lub innych uroczystych dni.

Ministerstwo wyjaśnia, że w świetle wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie powinny stanowić podstawy wymiaru zasiłków składniki wynagrodzenia uzależnione nie od indywidualnego wkładu pracownika, ale od wyników grupy lub całego zakładu pracy, jeżeli są wypłacane zarówno za okres wykonywania pracy, jak i za okres pobierania zasiłków.

Ponadto w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego zdaniem MPiPS nie należy uwzględniać nagrody uznaniowej, której wysokość nie jest uregulowana, lecz ustalana dowolnie przez pracodawcę, a jej wypłata za okres pobierania zasiłków jest zagwarantowana w regulaminie wynagradzania.