Chodzi o pracodawców, zleceniodawców, nakładców itd., którzy 30 listopada 2007 r. zgłaszali do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób. Tylko tacy płatnicy ustalają bowiem w tym roku i wypłacają swojej załodze świadczenia chorobowe, macierzyńskie i wypadkowe.
Oni też uczestniczą teraz czynnie w przeliczaniu wymienionych należności w wyniku [b]orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06)[/b]. Trybunał stwierdził, że do podstawy ich wymiaru wliczamy składniki wynagrodzenia, które spełniają następujące warunki:
- odprowadziliśmy od nich składki chorobowe,
- nie wypłaciliśmy ich faktycznie za czas absencji zasiłkowej.
Wskutek tego orzeczenia trzeba do tej podstawy przyjmować składniki kiedyś pomijane i dodatkowo zatrudnionym uiszczać odsetki od tych uzupełnień.
[srodtytul]Kiedy wyrównujemy z automatu[/srodtytul]
Podwładnym, którym należał się zasiłek 7 lipca 2008 r. (w dniu wejścia w życie wyroku Trybunału), musimy wyrównać stratę z urzędu wraz z odsetkami. ZUS wprawdzie zapewnił, że odsetki te sfinansuje, ale nie zawsze i nie wszystkie. By dostać ich refundację, powinniśmy zdążyć z wypłatą rekompensaty w ciągu 30 dni, licząc od dnia następnego po dacie wejścia w życie orzeczenia Trybunału, czyli do 6 sierpnia br. Termin taki wynika z art. 64 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Granicą jest 6 sierpnia[/srodtytul]
Jak wyjaśnia ZUS na swojej stronie internetowej, odsetki urzędowe od wyrównań świadczeń wypłaconych do 6 sierpnia 2008 r. ustalamy od następnego dnia po dniu wypłaty zasiłku do dnia, kiedy uiściliśmy uzupełnienie. Jeżeli jednak wyrównanie uregulowaliśmy po 6 sierpnia 2008r., w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne wolno nam rozliczyć jedynie odsetki za okres przypadający do 6 sierpnia 2008 r., włącznie z tym dniem. Odsetki za dalszy okres opóźnienia musimy wtedy wyłożyć z własnej kieszeni.
Gdy zaniżony zasiłek wypłaciliśmy po 6 sierpnia 2008 r., odsetki od wyrównania liczymy zgodnie z ogólnymi zasadami, określonymi w ustawie z 25 czerwca 1999 r., tj. od następnego dnia po upływie terminu na wypłatę zasiłku (tzw. data wymagalności) do dnia, kiedy uiściliśmy wyrównanie, włącznie z tym dniem. Odsetek tych nie możemy wrzucić w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne w deklaracji ZUS DRA.