Zgodnie z art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.) prawo do zasiłków i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (na 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego),
- ZUS – mniejszym płatnikom.
Natomiast art. 4 pkt 2 lit. a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.) określa, że płatnikiem składek jest pracodawca w stosunku do pracowników. Wśród ubezpieczonych uwzględnia się:
- pracowników (w tym również uczniów),
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą,
- podlegających ubezpieczeniu chorobowemu zleceniobiorców,
- podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące.
Wśród ubezpieczonych nie uwzględnia się natomiast osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych.
Wyjaśniamy jednocześnie, że osobom prowadzącym działalność gospodarczą i w tym charakterze zgłoszonym do ZUS zasiłki chorobowe zawsze wypłaca ZUS, niezależnie do tego, czy prowadzą małą, czy dużą firmę.
Zatem w firmie zatrudniającej powyżej 20 osób pracownikom zasiłki chorobowe wypłaca pracodawca, a pracodawcy (jeżeli jest zgłoszony do ZUS jako osoba prowadząca działalność i dobrowolnie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego) reguluje je ZUS.
Krystyna Tymorek, radca prawny w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej