Aktualizacja: 02.12.2024 07:56 Publikacja: 09.09.2021 13:13
Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz
Prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska zapowiada, że analizując wnioski o udzielenie ulgi lub umorzenie należności, pracownicy ZUS wezmą pod uwagę skutki wprowadzenia stanu wyjątkowego w miejscowościach przy granicy z Białorusią.
W informacji prasowej ZUS wskazuje, że przedsiębiorca, który ma problem z płatnościami składek może skorzystać z kilku rodzajów ulg Jeśli spodziewa się, że w najbliższym czasie nie będzie w stanie opłacić bieżących składek, może złożyć wniosek o odroczenie terminu ich płatności. Jeżeli zaległość już powstała, przedsiębiorca może zawrzeć z ZUS układ ratalny, by zadłużenie spłacić w dogodnych ratach, w terminach uzgodnionych z Zakładem. Na mocy tarczy antykryzysowej ZUS udziela obu tych ulg bez opłaty prolongacyjnej, gdy chodzi o składki z okresu od stycznia 2020 roku.
Przedsiębiorca na skali i liniowym PIT będzie mógł sam zdecydować, czy przy obliczaniu składki zdrowotnej korzystniej jest uwzględniać przychody i koszty ze sprzedaży środków trwałych czy też nie. Taka zmiana ma obowiązywać w 2025 r.
Na konta 512 przedsiębiorców dotkniętych powodzią trafiło ponad 8 mln zł wyrównania w ramach świadczenia interwencyjnego - poinformował w piątek ZUS. To efekt wprowadzenia tzw. ustawy powodziowej 2.0.
Od 1 listopada przedsiębiorcy mogą składać wnioski o wakacje składkowe. W 2024 roku można z nich skorzystać tylko w grudniu. Aby to zrobić, trzeba zdążyć z wnioskiem do 30 listopada. Kto może zrobić sobie przerwę w płaceniu składek? Wyjaśniamy wszystko, co musisz wiedzieć.
Przedsiębiorcy na skali i liniowym PIT będą mogli wybrać, w jaki sposób rozliczyć składkę zdrowotną od środków trwałych. Najmniej zarabiający zapłacą niższą składkę minimalną.
Tylko do soboty przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku skorzystać z wakacji składkowych, mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania należności do ZUS.
Transport intermodalny wspiera zrównoważony rozwój kraju. Łączy w sobie zalety różnych środków transportu, które przynoszą znaczące korzyści zarówno dla gospodarki, jak i środowiska naturalnego. Jak Fundusze Europejskie pomagają nam w niego inwestować?
Piotr Pogonowski został zatrzymany o poranku przez służby - podaje RMF FM. Były szef ABW ma zostać doprowadzony do Sejmu na przesłuchanie przez komisję śledczą ds. Pegasusa.
My działamy w oparciu o wyrok Trybunału Konstytucyjnego - mówił w rozmowie z RMF FM były wicepremier i były minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
– Przede wszystkim powinien trzymać się tego, co zapowiedział, a więc idei zakończenia wojny polsko-polskiej, dlatego słowa o „genie polskości” nie powinny się powtórzyć – mówi prof. Andrzej Nowak. Historyk zarekomendował w krakowskim „Sokole” kandydaturę dr. Karola Nawrockiego, którą popiera PiS.
Nowa Lewica wciąż nie wskazała swojego kandydata bądź kandydatki w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jej decyzję w tej sprawie mamy poznać na przełomie grudnia i stycznia.
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników. Lukę mogę wypełnić tylko cudzoziemcy – wynika z analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska. Jak poradzą sobie firmy?
Zmienia się polski rynek wolnych strzelców. To efekt transformacji technologicznej i słabszej koniunktury na rynku pracy.
Likwidacja „janosikowego” to tylko ułamek reformy. Najważniejsza jest zmiana w filozofii finansowania samorządów, która w ciągu dekady ma dać ich budżetom dodatkowe 350 mld zł – mówi Rafał Szczepański, prezes stowarzyszenia „STOP Janosikowe”.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas