Aktualizacja: 10.11.2016 05:30 Publikacja: 10.11.2016 05:30
Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz
MINIMALNE WYNAGRODZENIE W 2017 R. W ZALEŻNOŚCI OD ETATU
Foto: Rzeczpospolita
- Zatrudniamy pracowników, których wynagrodzenie kształtuje się na poziomie minimalnego wynagrodzenia. Jak w ich przypadku należy ustalić podstawę wymiaru świadczeń chorobowych, w tym za czas przypadający na przełomie roku? – pyta czytelnik.
Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mają zagwarantowaną minimalną wysokość wynagrodzenia, odpowiednią do przepracowanego okresu i wymiaru czasu pracy. Również podstawa należnych im świadczeń chorobowych nie może być niższa od przysługującej im minimalnej płacy, pomniejszonej o odpowiedni procent składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez ubezpieczonych. Zatem zmiana minimalnego wynagrodzenia lub okoliczności mających wpływ na jego wysokość pociąga za sobą konieczność podwyższenia należnego świadczenia chorobowego.
Prawo do obniżonej podstawy wymiaru składek przysługuje także osobom, które podejmują w okresie korzystania z pr...
W związku z dużą zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych – kluczowa staje się możliwość szybkiego i elastycznego reagowania na potrzeby systemu. Odpowiedzią jest magazynowanie energii w okresach jej nadmiaru i szybkie uwalnianie do sieci, kiedy jej brakuje.
Większość przedsiębiorców ma w 2026 r. płacić mniejszą składkę zdrowotną, stratni będą tylko ryczałtowcy z dużym...
Od wynagrodzenia wypłaconego pełnomocnikowi nie będzie trzeba opłacać należności do ZUS, pod warunkiem że obowią...
W pierwszym pakiecie deregulacyjnym przyjętym przez rząd znalazł się zapis, który ma rozwiązać problem interpret...
Transformacja energetyczna. Inwestowanie i operowanie infrastrukturą energetyczną. Strategiczne, ekonomiczne, technologiczne i środowiskowe aspekty transformacji energetycznej w wymiarze lokalnym
W 2024 r. zgłoszono o 235,1 tys. umów o dzieło mniej niż w 2023 r. – wynika z najnowszych danych ZUS, do których...
Warszawski rynek nieruchomości od lat przyciąga inwestorów. Nic dziwnego, stabilne zyski i perspektywy długoterminowego wzrostu wartości są wyjątkowo kuszącą perspektywą. W obliczu inflacji, zmian stóp procentowych i rosnącego popytu na wynajem wiele osób zastanawia się, czy to dobry moment na zakup mieszkania w stolicy. Podpowiemy, co przemawia za inwestycją w warszawskie nieruchomości oraz opiszemy potencjalne ryzyka, które warto wziąć pod uwagę. Zanalizujemy aktualne ceny mieszkań i trendy rynkowe na 2025 rok. Dowiesz się również, gdzie szukać najlepszych ofert.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas