ZUS w pełni szanuje rozdzielność majątkową małżonków

W nawiązaniu do artykułu radcy prawnego Marcina Nagórka pt. „ZUS manipuluje przepisami, aby skutecznie ściągnąć zaległości z przedsiębiorcy i jego małżonka" opublikowanego na łamach Rzeczpospolitej 3 czerwca, pragnę wyjaśnić nieścisłości, które się w nim pojawiły, a które wypaczają istotę działań podejmowanych przez ZUS wobec dłużników.

Aktualizacja: 21.06.2016 11:22 Publikacja: 21.06.2016 02:00

ZUS w pełni szanuje rozdzielność majątkową małżonków

Foto: 123RF

Otóż przy okazji odzyskiwania należności z tytułu składek od przedsiębiorcy, który pozostaje w związku małżeńskim, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wbrew sugestiom autora, wcale nie opiera się na artykule 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. W takich przypadkach stosowany jest natomiast art. 29 ustawy – Ordynacja podatkowa, o którym w swoim tekście mec. Nagórka również wspomniał. Oznacza to, że ewentualna egzekucja, którą podejmuje ZUS, dotyka majątku wspólnego płatnika składek i jego małżonka, wytworzonego w trakcie trwania wspólności majątkowej. Zgodnie natomiast z przepisami kodeksu cywilnego wspólność ustawowa małżeńska powstaje z mocy prawa z chwilą zawarcia małżeństwa. Jednak – co niezwykle istotne – decydując o okresie zadłużenia, za który egzekucja może być prowadzona ze wspólnych składników majątku, Zakład uwzględnia rodzaj tzw. ustroju majątkowego, który istnieje pomiędzy tymi osobami. Oznacza to, że wbrew twierdzeniom autora artykułu, Zakład w pełni honoruje takie umowy między stronami związku małżeńskiego, które powodują np. ograniczenie czy wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej. Zakład musi jednak w tej sytuacji – co logiczne – dysponować wiedzą o istnieniu umowy kształtującej ustrój majątkowy pomiędzy małżonkami. W innym przypadku zastosowanie ma art. 31 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiący o małżeńskiej wspólności ustawowej. Tak więc nie znajduje żadnego potwierdzenia w rzeczywistości twierdzenie mec. Marcina Nagórka, iż „ZUS nie widzi różnicy między zadłużeniem powstałym przed zawarciem umowy o wyłączeniu ustawowej wspólności majątkowej a tym powstałym po jej przyjęciu, opierając się jedynie na artykule 471 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego".

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
ZUS
Czym jest podróż służbowa? Resort wyjaśnia. To ważne w kontekście zwolnienia z ZUS
ZUS
Czy będzie obniżka składki zdrowotnej? Senat zdecydował
ZUS
Ważny obowiązek dla wielu firm. ZUS przypomina o nadchodzącym terminie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
ZUS
Był ubezpieczony w KRUS, założył firmę. Czy ma prawo do ulgi w składkach?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne