Aktualizacja: 19.04.2025 21:36 Publikacja: 22.07.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Z wyjaśnień, jakie uzyskaliśmy w Ministerstwie Zdrowia do nowego art. 66 ust. 1 pkt 35a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wynika, że limit 6 tys. zł przychodu, od którego zależy prawo do zwolnienia ze składki zdrowotnej, jest liczony od początku roku. Oznacza to spore zamieszanie dla podmiotów, które płaciły dotychczas składki na NFZ od ich przychodów.
– W praktyce ta zmiana przepisów oznacza, że osoba dotychczas ubezpieczona w NFZ, której przychody od początku roku nie przekroczyły 6 tys. zł, musi zostać po 1 lipca wyrejestrowana z tego ubezpieczenia. Jeśli przychody tej osoby w kolejnych miesiącach przekroczą ten limit, trzeba będzie ją zarejestrować, aby ją wyrejestrować na koniec roku. Limit przychodów jest na rok, więc od początku 2023 r. zostanie wyzerowany – wylicza Andrzej Radzisław, radca prawny w kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy. – Dla płatników nie jest to najbardziej przejrzysty sposób rozliczenia składek za te osoby, bo przewiduje obowiązek ciągłego pilnowania limitu.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
Odszkodowanie uzupełniające z tytułu szkody poniesionej w wyniku choroby zawodowej nie stanowi podstawy wymiaru...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Część jednak na zmianach st...
Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystosowała apel w sprawie ustawy, wprowadzającej nowe zasady opłacan...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Co zrobić, jeśli przedsiębiorca wysłał deklaracje do ZUS i zapłacił składki zdrowotne, a później zmienił formę o...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas