Aktualizacja: 17.01.2016 11:52 Publikacja: 17.01.2016 10:18
Foto: materiały prasowe
Rz: Czy przedsiębiorca, który otrzymuje zasiłek macierzyński poniżej 1000 zł, musi występować do ZUS z wnioskiem o wypłatę wyrównania macierzyńskiego, czy organ rentowy samodzielnie ustali i wypłaci zarówno zasiłek, jak i podwyższenie do kwoty minimalnego świadczenia rodzicielskiego?
Andrzej Radzisław: Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego jest wypłacane bez wniosku świadczeniobiorcy. Wypłaca je płatnik zasiłku. W stosunku do przedsiębiorców płatnikiem jest ZUS. Jeśli miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego składa oświadczenie, czy otrzymuje zasiłek macierzyński tylko z jednego tytułu czy z kilku. Jeżeli jedynym płatnikiem zasiłku macierzyńskiego jest Zakład, to on naliczy i wypłaci podwyższenie zasiłku macierzyńskiego. Przedsiębiorca dorabiający na zleceniu musi też przedkładać w ZUS co miesiąc zaświadczenie uzyskane od zleceniodawcy, czyli drugiego płatnika zasiłku, o okresie i kwocie wypłaconego macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. ZUS wymaga, aby zaświadczenie składane było co miesiąc w celu ustalenia podwyższenia zasiłku macierzyńskiego za każdy miesiąc.
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Wykonywanie pracy przez pracownika w różnych miejscowościach, do czego zobowiązuje go umowa o pracę, nie stanowi...
Większość przedsiębiorców zapłaci w 2026 r. mniejszą składkę zdrowotną niż w 2025 r. Tak wynika z przyjętej prze...
Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja muszą...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Ubezpieczenie w KRUS nie wlicza się do okresu prowadzenia działalności, od którego zależy prawo do małego ZUS Plus.
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas