Czy likwidacja zakładu pracy pozbawia ciężarną świadczeń?

W razie upadłości pracodawcy i rozwiązania z tego powodu umowy z pracownicą w ciąży, dostanie ona zasiłek z ZUS do dnia porodu i po urodzeniu dziecka. Szef powinien przesłać w tym celu dokumenty do odpowiedniego oddziału.

Publikacja: 23.10.2015 06:50

Foto: 123RF

– Pracownica jest w trzecim miesiącu ciąży. Musimy jej wypowiedzieć umowę z powodu ogłoszenia upadłości zakładu. Nie mamy możliwości zaoferowania jej innego stanowiska pracy. Z jakich świadczeń może skorzystać w związku z ciążą? – pyta czytelniczka.

W pewnych przypadkach zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy także wtedy, gdy urodzi dziecko po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, czyli po ustaniu zatrudnienia. W myśl art. 30 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159, dalej ustawa zasiłkowa) ma to miejsce, gdy umowa o pracę zostanie rozwiązana z powodu upadłości lub likwidacji pracodawcy. Wówczas pracownica będąca w ciąży, z którą rozwiązano stosunek pracy wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji firmy, gdy urodzi dziecko już po ustaniu zatrudnienia, ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
ZUS
Karty lunchowe bez ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić
ZUS
Minister Agnieszka Majewska: W sprawie składki nie składam broni
ZUS
ZUS wydał decyzję w sprawie oskładkowania świadczeń urlopowych
ZUS
W tych sytuacjach nie zabiorą ci zasiłku chorobowego. Nowa propozycja rządu
ZUS
Miejsce zamieszkania w Chinach, a składki w Polsce
Reklama
Reklama