Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który chciał zasponsorować pracownikom jednorazowe świadczenie w zakresie badań profilaktycznych, w ramach promocji zdrowia. W drodze przetargu wybrał on przychodnię, która wykona usługę. Całkowity koszt pakietu badań, przypadający na jednego pracownika, miałby wynieść 830 zł. Natomiast zatrudniony pokrywałby z tego tytułu jedynie 5 zł. Resztę kwoty (tj. 825 zł) wpłacałby pracodawca. Udział w badaniach byłby dobrowolny, a sama akcja jednorazowa.
Firma chciała wiedzieć, czy od wartości świadczenia finansowanego przez pracodawcę (825 zł) należy płacić składki do ZUS.