Nie.

Zasiłek stanowi określony przepisami ustawy procent podstawy wymiaru. Zatem fakt, że podstawa wymiaru dwóch różnych świadczeń jest taka sama, nie oznacza, że ich kwoty będą identyczne.

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego stosuje się odpowiednio zasady wynikające z ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Przede wszystkim trzeba uwzględnić tę, że podstawę wymiaru zasiłku stanowi przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przez przychód przy obliczaniu zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego należy rozumieć kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu ?13,71 proc. Natomiast zasiłek z ubezpieczenia chorobowego jest ustalany od przeciętnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe również  po odliczeniu 13,71 proc.

Kolejną zasadą mająca zastosowanie jest ta, że podstawy wymiaru zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego nie oblicza się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków – bez względu na ich rodzaj – nie było przerwy lub przerwa trwała krócej niż trzy miesiące kalendarzowe. Reguła  ta dotyczy także zasiłków finansowanych z różnych funduszy – chorobowego i wypadkowego. Gdy zatem przedsiębiorca przed przerwą trwającą krócej niż trzy miesiące kalendarzowe pobierał zasiłek z ubezpieczenia chorobowego, a po przerwie zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy wymiaru tego drugiego zasiłku nie ustala się z nowego okresu. Uwzględnia się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe za okres poprzedzający poprzednią niezdolność do pracy.

W przypadku prowadzącego pozarolniczą działalność, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu oraz dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia mogą się  różnić. Jest to możliwe, bo podstawa wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe podlega ograniczeniu do 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia (w 2014 roku wynosi miesięcznie 9 365 zł), co nie dotyczy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, od jakiej podstawy przedsiębiorca opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Dlatego nie możemy rozstrzygnąć, czy podstawy zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego ustalane z tego samego okresu będą się różnić. Należy jednak pamiętać, że zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zawsze w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Zatem nawet przy takich samych podstawach wymiaru jego kwota będzie wyższa od 80 proc. zasiłku z ubezpieczenia chorobowego.

podstawa prawna: art. 7, art. 9 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. DzU z 2009 r., nr 167, poz. 1322 ze zm.)

podstawa prawna: art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 159)