Złożyłem w ZUS wniosek o umorzenie należności z tytułu składek nieopłaconych w ubiegłym roku. Znajomy powiedział mi, że ZUS ma w tych sprawach dużą swobodę i że od niekorzystnej decyzji nie można się odwołać. Czy to oznacza, że nie ma szans na jej zakwestionowanie? – pyta czytelniczka.
Nie. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 6 lutego 2014 r. (II GSK 1737/12) wyjaśnił, że choć w sprawach o umorzenie należności z tytułu nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne ZUS działa w ramach uznania administracyjnego, to jednak podejmowana w nich decyzja, chociaż jest uznaniowa, nie może być w żadnym razie dowolna. Sąd podkreślił, że podejmując rozstrzygnięcie negatywne dla wnioskodawcy, organ administracji jest przede wszystkim zobowiązany do dokładnego i wszechstronnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy, ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzenia ustaleń w zakresie odnoszącym się do sytuacji wnioskodawcy pod kątem istnienia przesłanek do umorzenia.
Jeżeli ZUS odmówi umorzenia należności z tytułu składek, wydaje w tej sprawie decyzję. Nie przysługuje od niej odwołanie do sądu, co wynika z art. 83 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jeśli jednak zainteresowany nie zgadza się z nią, może wystąpić do prezesa ZUS z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Należy podać nowe okoliczności i argumenty, które ZUS pominął przy rozpatrywaniu wniosku o umorzenie.
podstawa prawna: art. 83 ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.)
podstawa prawna: art. 127 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 267 ze zm.)