Prowadzący własny biznes ubiegający się o świadczenia z tytułu choroby i macierzyństwa będą musieli wykazać się wyjątkową wnikliwością podczas wypełniania druków. A to dlatego, że od dziś funkcjonują dwa rodzaje formularzy – nowe, określone rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 2 kwietnia w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa i dotychczas obowiązujące – wydane na podstawie rozporządzenia zasiłkowego z 1999 r.

Aby dostać zasiłek chorobowy, trzeba złożyć druk ZUS Z-3b

Od dziś osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą ubiegające się o zasiłek chorobowy czy macierzyński powinny złożyć nowy, uproszczony druk ZUS Z-3b.

Formularz ten muszą złożyć również osoby współpracujące z prowadzącymi biznes, a także chorzy duchowni.

Ustawodawca, upraszczając procedurę zasiłkową dla samozatrudnionych, wyświadczył im niedźwiedzią przysługę, utrzymując w obiegu stare formularze zasiłkowe.

Stary druk ZUS Z-3a określony rozporządzeniem z 1999 r., który do tej pory był dla nich przeznaczony, nadal może być wykorzystywany. Jednakże nowa wersja tego samego formularza, określona kwietniowym rozporządzeniem, nie jest już podstawą do przyznania i wypłaty zasiłków dla tej grupy ubezpieczonych.

Jeżeli zatem biznesmen po 8 maja wypełni nowy druk ZUS Z-3a, to zakład wstrzyma mu wypłatę świadczenia do czasu dostarczenia poprawnej dokumentacji, czyli wypełnionego ZUS Z-3b lub starego druku ZUS Z-3a stanowiącego do 8 maja 2012 r. jedyną podstawę do wypłaty świadczeń.

Od 9 maja rodzic domagający się wypłaty zasiłku macierzyńskiego nie musi już przedstawiać skróconego aktu urodzenia dziecka.

Wystarczy jego kopia. Znikają karty zasiłkowe, asygnaty zastępcze i listy płatnicze zasiłków. Nowe przepisy wykonawcze dostosowane są do zmian w kodeksie pracy.

podstawa prawna: rozporządzenie z 2 kwietnia 2012 r. DzU z 24 kwietnia, poz. 444