Zatrudnianie młodych ludzi – na zlecenie lub inną umowę cywilną – może stać się jeszcze bardziej popularne. Okazuje się bowiem, że praca na tej podstawie opłaca się nie tylko uczniom i studentom w potocznym rozumieniu. Zwykle przyjmuje się, że chodzi o osobę, która aktywnie uczestniczy w zajęciach w szkole lub na uczelni.
Tymczasem zwolnienie ze składek dotyczy też osób, które mają status słuchacza. Warunkiem jest poświadczenie tego statusu przez szkołę i nieprzekroczone 26 lat.
Potwierdził to ZUS w odpowiedzi na pytanie redakcji w sprawie czytelnika, który pytał o słuchacza liceum dla dorosłych. Poniżej zamieszczamy pełną odpowiedź.
Zobacz - Odpowiedź ZUS nadesłana do „Rzeczpospolitej” 17 października 2011
Co dla jednych jest korzyścią, innym może być kulą u nogi. Bo powodów do zadowolenia nie ma pracownik działu płac, który otrzyma informację, że opłacał składki za młodego zleceniobiorcę, który w tym czasie był słuchaczem. Zwrot z ZUS otrzyma pracodawca, ale to on będzie musiał sporządzić korekty dokumentów za wiele miesięcy. W przypadku ubezpieczeń zleceniobiorców, którzy nie ukończyli 26 lat, nie ma bowiem mowy o dobrowolnym opłacaniu składek.
Osoby te nie zostały zwolnione ze składek. Ich pracy ustawa z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych po prostu nie uznaje za tytuł do opłacania składek. Nie są więc objęci tymi ubezpieczeniami obowiązkowo i nie mogą do nich przystąpić z własnej woli.
Analogiczne zasady nie mają jednak zastosowania do osób uczęszczających na zajęcia na uczelnię w charakterze słuchacza. Jak wynika z art. 2 ust. 1 pkt 18m ustawy z 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.), słuchaczem jest uczestnik studiów podyplomowych.
Te z kolei nie są studiami wyższymi w rozumieniu tej ustawy. A tylko osoba ucząca się na studiach wyższych ma status studenta (art. 2 ust. 1 pkt 18k prawa o szkolnictwie wyższym), który jest podstawą do wyłączenia z obowiązku ubezpieczeń i z opłacania składek.
Studia wyższe to te pierwszego i drugiego stopnia (czyli licencjackie lub inżynierskie i uzupełniające magisterskie) oraz jednolite studia magisterskie. Zaświadczenie uczelni poświadczające kształcenie w innej formie nie uprawnia do odstąpienia od opłacania składek od przychodów ze zlecenia.
Więcej
w serwisie:
»
»
»
»
Kto i od jakiej umowy płaci składki
»