Takich pytań otrzymujemy ostatnio sporo. Z żądaniem okazania druku ZUS RMUA spotkać się można w tych placówkach medycznych, które obsługują klientów abonamentowych korzystających z opieki na podstawie umowy podpisanej przez pracodawcę. O wyjaśnienie sytuacji „Rz" poprosiła centralę Narodowego Funduszu Zdrowia.

Departament Gospodarki Lekami NFZ potwierdził, że osoba ubiegająca się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej jest zobowiązana każdorazowo przedstawić określone dokumenty potwierdzające prawo do uzyskania świadczenia finansowanego przez płatnika publicznego. Taki obowiązek wynika z ustawy z 27 sierpnia 2004 o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej ustawa).

Natomiast po stronie lekarza leży wymóg sprawdzenia na podstawie okazanych dokumentów, czy pacjent ma uprawnienia do uzyskania świadczeń gwarantowanych. W tym również dokonywanego w myśl art. 34 ustawy zaopatrzenia w leki i wyroby medyczne, na podstawie recepty, przysługujące świadczeniobiorcom (osobom objętym powszechnym, obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym).

Efektem realizacji tego obowiązku jest wpisanie na recepcie w polu identyfikującym płatnika albo oddział wojewódzki NFZ właściwy dla miejsca zamieszkania pacjenta – u pacjentów ubezpieczonych, albo znaku X – dla pacjentów nieubezpieczonych w NFZ i niemających dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń zdrowotnych.

Wpisany może zostać także symbol państwa, w którym znajduje się instytucja właściwa dla korzystającego ze świadczeń na podstawie przepisów o koordynacji. W opinii NFZ sytuacja opisana przez czytelnika jest zatem realizacją ustawowej konieczności potwierdzenia uprawnienia pacjenta do świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego, dokonywanego na podstawie dokumentu o opłaconych składkach.

Jednocześnie według NFZ przepisy nie wyłączają opisanych rygorów dla osób korzystających z prywatnego abonamentu zdrowotnego oferowanego na zasadach określonych w umowie zawartej między świadczeniodawcą a pracodawcą.

Choć nie wszyscy lekarze żądają okazania dowodu opłacania składek zdrowotnych przy wystawianiu recepty na leki refundowane, zdarza się to coraz częściej. Także pracodawca – na każde żądanie pracownika – musi mu wystawić dokument ZUS RMUA, nawet jeśli w miesiącu zwróciłby się z taką prośbą kilka razy.

Czytaj również:

Szef nie musi wydawać „pasków"

Zobacz serwis:

Dokumenty, rejestracja, rozliczenia » ZUS RMUA