- Do 4 maja br. ZUS uważał, że osoby na wcześniejszej emeryturze, które jednocześnie pracują, będą musiały drugi raz zrezygnować z etatu, aby otrzymywać świadczenie po uzyskaniu powszechnego wieku emerytalnego. Teraz jest inaczej. Na czym zmiana polega?
Odpowiada Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS:
Zgodnie z nową interpretacją prawną osoby, które rozwiązały stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do tzw. wcześniejszej emerytury, nie muszą tego robić ponownie, gdy starają się o świadczenie z racji osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni).
W przypadku osób, które mają zawieszoną wypłatę emerytury powszechnej, z uwagi na kontynuowanie stosunku pracy zawartego przed jej uzyskaniem, jednak rozwiązały stosunek pracy zawarty przed przejściem na emeryturę wcześniejszą, ZUS podejmie wypłatę emerytury powszechnej z urzędu albo na wniosek samego świadczeniobiorcy.
Od 1 października 2011 ZUS nie zawiesi emerytury tym osobom, które co prawda kontynuują stosunek pracy nawiązany przed jej uzyskaniem, jednak przed nabyciem tej emerytury były uprawnione do emerytury wcześniejszej i rozwiązały stosunek pracy zawarty przed nabyciem prawa do emerytury wcześniejszej.
A co z tymi, którzy wciąż pobierają wcześniejsze emerytury, mimo że należą im się te na powszechnych zasadach, bo kontynuują zatrudnienie?
Mogą wystąpić do ZUS z wnioskiem o przyznanie emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Czy ZUS dokona korekty z urzędu?
ZUS nie przyznaje z urzędu emerytury w powszechnym wieku emerytalnym w miejsce wcześniejszej emerytury. Zawsze odbywa się to na wniosek zainteresowanego.
Od kiedy będzie wypłacana „zwykła” emerytura po złożeniu wniosku?
Przy wypłacie każdego świadczenia przez ZUS istotne są dwie daty: data spełnienia warunków wymaganych do przyznania emerytury oraz data złożenia wniosku.
Emerytura przysługująca z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego będzie przyznana od miesiąca zgłoszenia wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym zostały spełnione wszystkie warunki wymagane do przyznania tego świadczenia.
ZUS twierdzi, że osoby, które po uzyskaniu emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego podjęły ponownie pracę, będą musiały się z nią rozstać. Czeka ich to, gdy ukończą powszechny wiek emerytalny i będą chciały otrzymywać „zwykłą” emeryturę. Skąd to rozróżnienie?
Wymienione świadczenia przysługują z odrębnych aktów prawnych i nie są finansowane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli więc osoba pobierająca emeryturę pomostową lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne ubiega się o emeryturę powszechną z FUS, to jest to dla niej pierwsze świadczenie z tego źródła.
No to na koniec proszę o przypomnienie, kto jeszcze spośród osób uprawnionych do emerytury wcześniejszej aktualnie ubiegających się o emeryturę powszechną i do kiedy musi rozwiązać umowę o pracę, aby otrzymywać emeryturę powszechną.
ZUS przyzna emeryturę powszechną a następnie zawiesi jej wypłatę osobom, które nie rozwiązały stosunku pracy zawartego jeszcze przed nabyciem prawa do emerytury wcześniejszej.
W takim wypadku dla pobierania emerytury powszechnej konieczne jest rozwiązanie stosunku pracy zawartego przed przyznaniem emerytury wcześniejszej.
Zobacz:
» Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emeryt i rencista dorabiają
» Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emerytury » Wcześniejsze emerytury
» Dobra Firma » Kadry i płace » Zwolnienia z pracy » Pracownik idzie na emeryturę lub rentę