[b]– Od dwóch lat na podstawie obowiązujących w firmie przepisów płacowych wypłacamy dodatek do zasiłku chorobowego w okresie, w którym pracownik był chory i pobierał zasiłek chorobowy. Od tego dodatku naliczamy składki na ubezpieczenie zdrowotne, ale na społeczne nie. Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?[/b] – pyta czytelnik.
Nie, od takiego dodatku nie powinny być naliczane żadne składki.
[srodtytul]Podstawowe reguły[/srodtytul]
Do ustalenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne pracowników stosujemy przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Nie wyłączamy jednak wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną. Nie obowiązuje nas także ograniczenie rocznej podstawy do kwoty 30-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy.
Za to musimy pomniejszyć podstawę o kwoty składek na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków pracownika i potrącone z jego wynagrodzenia. Tak wynika z art. 81 ust. 1, ust. 5 – 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=282315]ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.)[/link].
[srodtytul]Jest wyłączenie[/srodtytul]
Oznacza to, że gdy od danego przychodu nie są naliczane składki na ubezpieczenia społeczne – zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe), to również nie należy od niego naliczać składki zdrowotnej.
Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 25 rozporządzenia składkowego z podstawy wymiaru składek wyłączone są dodatki uzupełniające 80-proc. zasiłek chorobowy, wypłacane przez pracodawców, do kwoty nieprzekraczającej łącznie z zasiłkiem chorobowym 100 proc. przychodu pracownika, stanowiącego podstawę wymiaru składek. Wobec tego od dodatków uzupełniających zasiłek chorobowy nie należy naliczać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
[srodtytul]Potrzebna korekta[/srodtytul]
Jeżeli pracodawca od tego dodatku naliczał składki na ubezpieczenie zdrowotne, musi teraz złożyć korektę raportów ZUS RCA i wykazać prawidłową podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne, tj. pomniejszoną o wypłacony dodatek. Po wykonaniu tej czynności na koncie płatnika powstanie nadpłata składek na ubezpieczenie zdrowotne, która powinna zostać rozliczona na poczet składek należnych za kolejny miesiąc.
Oczywiście po złożeniu korekty dokumentów rozliczeniowych płatnik powinien rozliczyć się z ubezpieczonym, zwracając mu kwotę nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pracownik kwotę zwróconych składek, które były odliczane od podatku, powinien wykazać w rozliczeniu rocznym składanym za rok, w którym ten zwrot otrzymał.
W zeznaniu podatkowym podatnik jest zobowiązany doliczyć do podatku kwoty uprzednio odliczone. Wynika to z art. 45 ust. 3a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)[/link].