[b]Pracownik 20 kwietnia 2010 r. wykonywał pracę, a po niej udał się do lekarza, który orzekł, że jest chory. Zwolnienie lekarskie, które dostarczył dzień później, obejmuje okres od 20 kwietnia do 10 maja br. Pracownik ten wykorzystał już w tym roku czas choroby w wymiarze 33 dni i otrzymał za nie wynagrodzenie chorobowe. Czy za 20 kwietnia br. przysługuje mu zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za pracę, skoro w tym dniu świadczył pracę?[/b]
Nie jest dopuszczalne jednoczesne wykonywanie pracy oraz pobieranie świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.
W sytuacji, gdy pracownik w danym dniu stawił się do pracy, podpisał listę obecności i pozostawał w dyspozycji pracodawcy przez cały obowiązujący go czas pracy, należy przyjąć, że był on zdolny do świadczenia pracy.
Tak więc jeśli pomimo choroby pracownik świadczył pracę, za ten okres zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Tym samym za 20 kwietnia 2010 r. pracownik ma prawo do wynagrodzenia za pracę. Zasiłek chorobowy powinien otrzymać za okres od 21 kwietnia do 10 maja.
Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który nie świadczył pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego albo w ściśle określonych przypadkach po jego ustaniu. Pracodawcy nie wolno dopuścić do pracy chorego pracownika.
W sytuacji, gdy zatrudniony przedstawi zwolnienie lekarskie lub też ma widoczny uszczerbek na zdrowiu niepozwalający na wykonywanie obowiązków wynikających ze stosunku pracy, pracodawca może stwierdzić stan niezdolności do pracy i odsunąć pracownika od jej wykonywania.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=36DDE30B3D3B1D23219C73AAE7B6F254?id=176768]ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link][/i]