Tak wynika z przyjętego 27 maja 2009 r. przez Radę Ministrów projektu nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=78938]ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU nr 60, poz. 636, ze zm.)[/link].

[srodtytul]Uściślenie zasad[/srodtytul]

Zmieniony ma być art. 41 ust. 1, którego interpretacje doprowadziły do zaniżania wynagrodzeń i zasiłków pracowników objętych motywacyjnymi systemami wynagradzania. Sporne były w szczególności premie.

[b]Zgodnie z projektem w podstawie wymiaru zasiłku nie będzie się uwzględniać składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania świadczenia. [/b]

– To dobra zmiana, ale metodologia liczenia podstawy wymiaru pozostaje ta sama. Jeśli tylko od jakiegoś składnika wynagrodzenia są płacone składki chorobowe, to powinien być wliczany do podstawy wymiaru zasiłku – uważa Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP.

Dziś przepis jest bardziej skomplikowany: przy ustalaniu tej podstawy nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych lub przepisy o wynagradzaniu nie przewidują zmniejszania ich za okres zasiłkowy.

[b]Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06)[/b] uznał go za niekonstytucyjny, jeśli interpretuje się go w ten sposób, że w podstawie wymiaru nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, od których pracownik uiścił składkę chorobową, a które nie są mu wypłacane w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego.

Po tym wyroku pracownicy masowo występowali do pracodawców i ZUS, kwestionując wysokość zasiłków za ostatnie trzy lata. Z danych ZUS wynika, że od sierpnia 2008 r. do marca 2009 r. wypłacił on 159,4 mln zł wyrównań do zasiłków chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych i świadczeń rehabilitacyjnych (bez odsetek).

[srodtytul]Dalsze zmiany[/srodtytul]

[b]Prawdopodobnie to nie koniec zmian w ustawie chorobowej.[/b] Zdaniem Jolanty Fedak, minister pracy, omawiana nowelizacja nie rozwiązuje problemów z ustalaniem podstawy wymiaru zasiłków. „Już teraz ZUS nie ma możliwości obliczenia zasiłku jedynie na podstawie zaświadczenia pracodawcy i musi w tym celu prowadzić liczną korespondencję, analizę przepisów płacowych i stosowanej praktyki (pismo do Macieja Berka, prezesa Rządowego Centrum Legislacyjnego z 3 marca br.)”.

Być może potrzebna jest więc bardziej radykalna nowelizacja.

– Najprościej byłoby uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku deklarowaną przez pracodawcę podstawę składek chorobowych w określonym czasie. Wtedy nie trzeba by wnikać w wewnętrzne przepisy w zakładzie. Z tym że wówczas pojawia się problem uwzględniania w podstawie świadczeń wykazywanych w danym miesiącu, a należnych za znacznie dłuższe okresy, np. rocznych premii – wyjaśnia Anna Misiak.

Nad zmianą zastanawia się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

– Analizy wymaga zwłaszcza wzajemna relacja przepisów o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne do zasad ustalania podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. Z uwagi na stopień skomplikowania tej materii i termin, w jakim prace nad taką regulacją mogłyby zostać ukończone, nie powinny one zahamować możliwie najszybszego uchwalenia nowelizacji stanowiącej wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego – wyjaśnia Przemysław Żółtowski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Społecznych w MPiPS. [b]Zobacz nasz poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/215112.h]rp.pl » Dobra Firma » Poradniki prawne » Zasiłki » Jak przeliczać zasiłki po wyroku Trybunału Konstytucyjnego[/link] [/b]

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=m.januszewska@rp.pl]m.januszewska@rp.pl[/mail]