Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwraca osobie wezwanej koszty przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wskazanego w wezwaniu i z powrotem. Zasady zwrotu nie są jednak korzystne dla zainteresowanych.

Obecnie wezwany może liczyć na zwrot równy cenie biletu za przejazd kolejowy wykonywany przez przewoźnika w drugiej klasie pociągu osobowego, z uwzględnieniem posiadanych uprawnień do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. ZUS zwraca także za autobus, jeśli nie ma połączenia kolejowego albo gdy przejazd autobusem nie jest droższy.

Gdy między miejscem zamieszkania osoby wzywanej a miejscem wskazanym przez ZUS nie ma połączenia kolejowego ani autobusowego, wtedy wysokość zwrotu kosztów przejazdu ustala się w kwocie odpowiadającej cenie najtańszego dostępnego środka komunikacji publicznego transportu zbiorowego. Wyjątkowo, jeżeli stan osoby, która ma się stawić, wymaga podróży z opiekunem, to wzywająca jednostka może pokryć koszty dojazdu także osobie towarzyszącej. [b]ZUS może zwrócić koszty dojazdu w gotówce, gdy nie przekroczą one 20 zł. Gdy są wyższe, w ciągu 14 dni pieniądze przelewa na wskazany rachunek bankowy lub w SKOK.[/b] Jeśli klient ubezpieczyciela nie ma rachunku, pieniądze są przekazywane za pośrednictwem poczty.

Zgodnie z przygotowaną przez Ministerstwo Pracy nowelizacją [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176363]rozporządzenia z 31 grudnia 2004 r. w sprawie zwrotu kosztów przejazdu osób wezwanych do osobistego stawiennictwa przez ZUS (DzU nr 6, poz. 47)[/link] wezwany będzie mógł odebrać gotówkę za bilety w kasie ubezpieczyciela bez względu na ich wartość.