W budżetach organów prowadzących szkoły tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Tak stanowi art. 49 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182007]Karty nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.)[/link].
Fundusz wynosi co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych nauczycieli i jest przeznaczony na nagrody wypłacane przez organy prowadzące szkoły i ich dyrektorów. Zasady ich przyznawania określają przepisy szczególne, np. [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162580]rozporządzenie z 6 września 2001 r. w sprawie trybu i kryteriów przyznawania nagród dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze (DzU nr 101, poz. 1093)[/link]. Zgodnie z § 1 tego rozporządzenia udziela się jej do 14 października każdego roku z okazji Dnia Edukacji Narodowej, a w uzasadnionych sytuacjach w innym terminie.
Przypominamy, że nagroda ta trafi do nauczyciela dopiero po przepracowaniu przez niego w szkole co najmniej dwóch lat. Po tym okresie belfer nabywa prawo do takiej gratyfikacji co roku.
[b]Wszystkie składniki wynagrodzenia, od których opłacono składki na ubezpieczenia społeczne oraz które nie są wypłacane za czas choroby, powinny być wliczane do podstawy zasiłku chorobowego.[/b] [b]Tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). [/b]
Organy prowadzące szkoły ustalają kryteria i tryb przyznawania nagród dla nauczycieli, uwzględniając w szczególności osiągnięcia w zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej, pracy opiekuńczo-wychowawczej oraz realizacji innych zadań statutowych szkoły. Zatem o tym, czy nagrodę za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze nauczyciela uwzględni się w podstawie wymiaru zasiłku, decyduje sposób jej wypłaty. Bez znaczenia pozostaje to, czy opłacono od niej składki. Gdy gratyfikacja będzie w jakiś sposób pomniejszana za okres choroby pedagoga (np. na podstawie wewnętrznych przepisów płacowych szkoły), należy zaliczyć ją do podstawy wymiaru zasiłków. Jeśli natomiast jej wysokość jest stała i nie wpływa na nią nieobecność w pracy chorego belfra, nie wlicza się jej do podstawy wymiaru zasiłków.