Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. kobiecie, która urodziła dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego. Wynika tak z art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267, ze zm.). Czas przebywania na świadczeniu rehabilitacyjnym traktowany tak jak okres ubezpieczenia chorobowego. Potwierdza to art. 14 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.) oraz art. 21 ustawy z 25 czerwca 1999 r. Zasiłek macierzyński należy się przez okres urlopu macierzyńskiego, czyli przez:
- 18 tygodni na pierwsze dziecko,
- 20 tygodni na każde następne,
- 28 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Fakt, że matka dziecka przed porodem otrzymywała świadczenie rehabilitacyjne, nie ma żadnego wpływu na jej uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. Od dnia porodu dostaje ona zasiłek macierzyński, ale traci prawo do świadczenia rehabilitacyjnego.
Podstawę wymiaru zasiłku stanowi w tej sytuacji podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego pobieranego bezpośrednio przed tym zasiłkiem.
Krystyna Tymorek, radca prawny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej