Jedna z naszych pracownic trafiła w styczniu w ciąży do szpitala i niestety poroniła w nim. W jakiej wysokości mamy jej wypłacić poszpitalne wynagrodzenie chorobowe, 80 czy 100 proc.?

- pyta czytelnik.

Zasiłek chorobowy przysługujący kobiecie w ciąży zawsze wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, zarówno w czasie jej pobytu w szpitalu, jak i w trakcie zwolnienia poszpitalnego.

Tak wynika z ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Także wynagrodzenie za czas choroby wypłacane i finansowane przez pracodawców pracownikom do 33 dni w roku kalendarzowym na podstawie art. 92 k.p. dla kobiet w ciąży zawsze wynosi 100 proc. podstawy wymiaru.

Natomiast ubezpieczona niebędąca w ciąży, w tym także ta, która poroniła, otrzyma wynagrodzenie za czas choroby ustalone na zasadach dla ogółu ubezpieczonych. Zasadniczo jego wysokość wynosi 80 proc. podstawy wymiaru, również za okres pobytu w szpitalu. Jednak przepisy płacowe u pracodawcy (np. układ zbiorowy, regulamin wynagrodzeń) mogą podwyższać wynagrodzenie za czas choroby, nawet do 100 proc.

Także wysokość zasiłku chorobowego wynosi – z określonymi wyjątkami – 80 proc. podstawy wymiaru, ale za pobyt w szpitalu tylko 70 proc. podstawy wymiaru.